Wychowanie zgodne z płcią

To, jakie będzie życie naszych dzieci, w dużej mierze zależy od nas. Dlatego musisz wiedzieć, jakich błędów powinnaś unikać!

Czy dziewczynkę trzeba od urodzenia traktować jak księżniczkę, a szybko wyrośnie na prawdziwą damę, niczym Beata Tyszkiewicz? A może pozwolić jej łazić po drzewach i kupić minikoparkę, skoro lubi chłopięce zabawy? A co z kawalerem, który uwielbia czesać kucyki Pony? Czy za wszelką cenę robić z niego twardziela, zapewniając militarne zabawki? Nie jest łatwo dobrze wychowywać maluchy. A może to proste? Sprawdź! Oto nasze rady.

Reklama

Wszystkiemu winne hormony

Płeć jest zapisana w mózgu, a decydują o niej hormony. Te najważniejsze żeńskie to estrogen i progesteron. Męski - testosteron (organizm dziewczynki produkuje też pewne jego ilości, bo odpowiada on za rozwój mięśni i wzrost). Mózg ukształtuje się na żeński, gdy będą na niego działać hormony żeńskie. Gdy męskie - będzie typu męskiego. Czasami jednak wystarcza hormonów męskich, aby wykształciły się męskie narządy płciowe, ale stężenie androgenów jest zbyt małe, by tak samo rozwinął się mózg. Wtedy właśnie rodzi się chłopiec wrażliwy i delikatny jak dziewczynka - wymarzony partner dla naszych córeczek... I odwrotnie, gdy w organizmie płodu-dziewczynki zabraknie żeńskich hormonów do ukształtowania mózgu, hormony męskie zadbają o to, by była to mała "chłopczyca". Jak zatem wychowywać dzieciaki, kiedy są tak różne, aby rosły na mądrych i szczęśliwych ludzi?

Co jest złego w stereotypach?

"Nie płacz, nie bądź baba!", "Nie krzycz, dziewczynce nie wypada" - chyba każdy z nas zna mnóstwo stereotypów dotyczących płci. Psychologowie alarmują, że bardzo szkodzą one maluchom. Dlaczego?

Dziewczynka musi być grzeczna, cicha i uległa?

Kobiety dzisiaj są często niezależne i muszą radzić sobie w pracy w takich samych sytuacjach, jak mężczyźni. Odeszły czasy matek-Polek, które musiały po prostu umieć gotować i wychowywać dzieci. Nie można więc dziewczynek wychowywać na słodkie i bezradne księżniczki, skoro być może będą musiały zarządzać ludźmi, prowadzić firmę lub samotnie wychowywać trójkę energicznych dzieci.

Chłopaki nie płaczą?

- Łzy są oznaką wrażliwości, nie słabości. Dlatego kiedy malec jest smutny, ma prawo to okazać, a nie tłumić w sobie złe emocje. Chłopiec dzięki temu kiedyś sam będzie umiał przytulić i pocieszyć. Stanie się zarówno czuły, jak i stanowczy - tłumaczy Edyta Żółtowska-Górska, psycholog.

Dziewczynka musi się wygadać, a chłopiec wyszaleć.

Często pozwalamy kawalerom zaczepiać, szturchać innych, bo "tacy są chłopcy". Nieprawda! Każde dziecko powinno wiedzieć, że nie wolno mu krzywdzić innych. Niezależnie od płci. Podobnie z plotkowaniem, obmawianiem innych przez dziewczynki - warto je uczyć, że takie zachowanie tak samo boli, jak bicie i sprawia wielką przykrość.

Dowiedz się więcej na temat: dziewczynka | dziewczynki | hormony | wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje