Reklama

Katar? Jest na to sposób!

Jesienne pluchy i chłody to czas przeziębień. Szczególnie trudny dla maluszków, które dużo gorzej niż starsze dzieci znoszą takie dolegliwości jak na przykład katar. Powiedzmy sobie szczerze - znoszą go fatalnie. Ale na szczęście możesz pomóc dziecku przetrwać ten trudny zakatarzony czas.

Ten okropny katar

Noworodki i niemowlęta, a zdarza się, że nawet cztero- i pięciolatki, nie są w stanie samodzielnie wydmuchać noska i oczyścić go z zalegającej wydzieliny. Kiedy katar zatyka nosek, maluszek zaczyna oddychać przez usta, co jest dla niego bardzo męczące. Na efekty nie trzeba długo czekać. Dziecko staje się rozdrażnione, gorzej śpi, płacze, kaprysi, złości się, jedzenie także sprawia mu spore problemy.

Nie lekceważ kataru!

"To tylko katar" - słyszysz czasem pobłażliwe stwierdzenia. A jednak nie powinno się go lekceważyć. Katar może być i zwykle jest objawem przeziębienia, które jest po prostu infekcją wirusową. Ale może też być symptomem poważniejszych kłopotów, na przykład zakażenia bakteryjnego. Nie wahaj się więc przed wizytą u lekarza, gdy zauważysz, że wydzielina z noska zmieniła się z przezroczystej na zielonkawą. Szczególnie dotyczy to kilkumiesięcznych dzieci.

Reklama

Katar może prowadzić do powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest zapalenie ucha, bardzo groźna i niestety także bolesna choroba. Dlatego też bardzo uważnie obserwuj dziecko, jeśli ma katar. Zaniepokoić powinna Cię przede wszystkim gorączka, wymioty czy biegunka, ale zwracaj też uwagę na takie symptomy, jak silny płacz, tarcie lub łapanie się dziecka za uszko, a także niespokojne ssanie piersi czy butelki.

Za ciepło, za sucho

Nie ma nic przyjemniejszego, niż schronić się przed jesiennym i zimowym chłodem w ciepłym mieszkaniu. Ale niestety, ciepłe kaloryfery czynią tyle samo dobrego, co złego. Przesuszone powietrze drażni śluzówkę noska, wysusza też gardło. Źle nawilżona śluzówka noska z kolei prowadzi do zasychania wydzieliny i problemów z jej usunięciem. W konsekwencji maluszek gorzej oddycha, śpi, ssie.

Najlepszym wyjściem jest częste wietrzenie pokoju lub skorzystanie z dostępnych na rynku nawilżaczy powietrza. I przede wszystkim nieprzegrzewanie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Naturalnym i skutecznym sposobem na wysuszoną śluzówkę jest jej nawilżanie solą fizjologiczną, na przykład w wygodnej formie sprayu.

Pierwsza pomoc w razie kataru

Pomóż dziecku przetrwać trudne "zakatarzone" dni. Podpowiadamy Ci kilka prostych sposobów, które mogą ulżyć maluszkowi.

• Główka wyżej - staraj się, żeby podczas snu dziecko miało główkę nieco wyżej niż zwykle nóżki. Nie układaj go jednak na poduszce, ale raczej podłóż pod materac jakiś kocyk lub zwinięty ręcznik.

• Czyszczenie noska przed spaniem i karmieniem - używając roztworu soli fizjologicznej, zwilż i usuń wydzielinę z noska, szczególnie przed porą spania

i karmienia. Do oczyszczenia z wydzieliny nadaje się tradycyjna gruszka lub też nowoczesny aspirator.

• Dobry klimat w pokoju - staraj się nie przesuszać pomieszczenia, w którym śpi dziecko, oraz nawilżyć powietrze w pokoju (za pomocą nawilżacza lub choćby ręczników powieszonych na kaloryferze).

• Na brzuszku, maluszku - podczas dnia staraj się kłaść dziecko na brzuszku. W tej pozycji wydzielina z noska będzie wypływać sama.

• Nawilżaj nosek! - systematyczne nawilżanie błony śluzowej noska naturalnym roztworem soli morskiej to najprostszy i bardzo skuteczny sposób zarówno na codzienną higienę noska, jak i pomoc w razie kataru.

Nawilżanie najlepsze dla zatkanego noska

Zatkanym katarem małym noskom przychodzi z pomocą sprawdzony i naturalny sposób - użycie fizjologicznego roztworu wody morskiej. Polecamy łatwy w użyciu i bardzo bezpieczny w stosowaniu Spray do nosa NIVEA Baby

Spray do nosa NIVEA Baby delikatnie oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa, przywracając jej prawidłowe, fizjologiczne funkcje. Dodatkowo udrożnia przewody nosowe, upłynniając lepką wydzielinę i tworzące się złogi. W efekcie wyraźnie poprawia komfort oddychania - Twój maluszek może smacznie ssać i zdrowo spać.

Spray powstał we współpracy z pediatrami i dermatologami. Jego skuteczność

i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniach klinicznych i dermatologicznych.

Jest roztworem soli fizjologicznej do nosa polecanym przez Instytut Matki i Dziecka.

A po katarze... codzienne nawilżanie!

Żeby nosek prawidłowo pracował, jego błona śluzowa powinna być stale odpowiednio nawilżona, nie tylko w przypadku kataru. Jej regularne nawilżanie fizjologicznym roztworem wody morskiej jest najlepszym i przede wszystkim naturalnym środkiem zapobiegającym zatykaniu się małych nosów. Właśnie dlatego tę czynność zaleca się jako część rutynowej pielęgnacji niemowląt i dzieci. Szczególnie ważne jest to podczas sezonu grzewczego, gdy śluzówka noska bardzo szybko ulega wysuszeniu, zakłócając jego prawidłową pracę.

Dobry dla dziecka, dobry dla mamy

Spray do nosa NIVEA Baby jest nie tylko naturalnym i skutecznym, ale też uniwersalnym środkiem. Ty także możesz go stosować - przecież problem kataru (oby jak najrzadziej, oczywiście), a także przesuszonych pomieszczeń dotyczy także i Ciebie. Poza tym codzienna higiena nosa, bez względu na porę roku i pogodę, pozwala lepiej oddychać każdemu, nie tylko dziecku.

Więcej na www.nivea.pl/baby

materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: baby | nawilżanie | dziecko | Katar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy