Reklama

Cenny czas Matek Polek

Aż 91 proc. polskich matek przyznaje, że czas wolny jest dla nich bardzo ważny – wynika z raportu „Być mamą” przygotowanego na zlecenie firmy Procter&Gamble w ramach kampanii „Dziękuję Ci Mamo”.

Podczas zbierania danych do raportu specjaliści przepytywali matki z całego świata, m.in. z USA, Kanady, Francji, Niemiec, Rosji, Włoch, Japonii, Chin, Korei Południowej i Polski. Okazało się, że Polki cenią wolny czas bardziej, niż ich koleżanki z innych krajów  (tam pod stwierdzeniem: "czas wolny jest dla mnie ważny" podpisałoby się 86 proc. respondentek).

Nie ma znaczenia ani wiek, ani status matrymonialny matek (to, czy są mężatkami czy żyją w związkach partnerskich) - ponad 80 proc. Polek (średnio 91 proc.) przyznaje, że potrzebuje czasu wolnego.

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że młode mamy często zapominają o swoich potrzebach. Po części to zrozumiałe: dziecko wywraca życie rodziców do góry nogami, więc początkowo trzeba poukładać wszystko od nowa. Nauczyć się, jak obchodzić się z małym człowiekiem, jak go pielęgnować i jak się nim opiekować.

Warto jednak pamiętać, że nie bez przyczyny kilka tygodni po porodzie nazywamy "połogiem", czyli czasem, kiedy mamy powinny szczególnie o siebie dbać (pamiętajcie, że poród siłami natury porównywany jest do przebiegnięcia maratonu, a cesarskie cięcie to operacja, która wymaga rekonwalescencji).

Im dziecko starsze, tym więcej czasu mu poświęcamy: zabawa, czytanie, wspólne gry, spacery -  robimy wszystko, żeby dobrze się rozwijało i zdrowo rosło.

Opieka nad maluchem może całkowicie pochłonąć uwagę i sprawić, że mama zapomni o swoich potrzebach nawet na kilka lat. Okazuje się jednak, że czas wolny - na randkę z mężem, kawę z przyjaciółką, samotny spacer, który pozwoli poukładać myśli - jest niezbędny (co pokazują badania).

2-3 godziny tygodniowo, które przeznaczysz tylko dla siebie, nie sprawią, że dziecku stanie się krzywda. To jak, dasz się namówić na chwilę wolnego?      INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: macierzyństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy