Reklama

„Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu”

„Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu” to książka obowiązkowa dla każdej dorastającej dziewczyny. Autorka Sonya Renee Taylor wie o czym mówi i robi to w sposób znakomity.

Każdy z nas dorosłych, zna z własnego doświadczenia czas dojrzewania. Każdy pamięta, że łatwo nie było. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach dojrzewanie jest jeszcze trudniejsze, szczególnie dla małych dziewczynek, które staną się kobietami. Zewsząd widzą świat reklam emanujących zdjęciami pięknych kobiet, które mają idealne figury, idealne, włosy i idealne rysy twarzy. Nic to, że przy fotografiach w grę wchodził Photoshop, nic, że chirurg plastyczny maczał palce w ostatecznym wyglądzie danej gwiazdy. Dziewczynki chcą być takie, jak modelki, chcą dążyć do obowiązującego kanonu piękna, nawet choć piękno to jest tworzone przez skalpel i nowe technologie. Przyszłe kobiety wiedzą to, co widzą, nie to, co dzieje się naprawdę. Dorastanie w epoce kultu szczupłej sylwetki jest naprawdę trudne, tym bardziej, że dojrzewanie to czas, kiedy nie czujesz się komfortowo we własnym ciele. Zaskakuje cię ono każdego dnia, ale jeśli będziesz wiedzieć, co z tym ciałem się naprawdę dzieje, będziesz mogła uniknąć przykrych niespodzianek.

Reklama

Wiedza to władza

Każdej dziewczynce będzie łatwiej przejść przez etap dojrzewania, kiedy pozna wiedzę dotyczącą poszczególnych etapów rozwoju. Nie jest to wiedza tajemna, ale nie każdy rodzic i nie każdy nauczyciel na lekcjach biologii potrafią opowiedzieć o dorastaniu w taki sposób, jak robi to Sonya Renee Taylor. A chodzi tu o wyczucie i szacunek. Taylor promuje zdrowy styl życia, organizuje warsztaty samoakceptacji, jest założycielką firmy o wiele mówiącej nazwie: "Za ciało nie trzeba przepraszać". Autorka w bardzo przystępny sposób tłumaczy dziewczynkom meandry przechodzenia przez poszczególne etapy dojrzewania. Jednocześnie podkreśla, że jeśli czytelniczka czegoś nie rozumie albo ma inne pytania powinna zwrócić się do zaufanej osoby dorosłej, z którą może porozmawiać. Na końcu książki znajduje się słowniczek, które wyjaśnia trudniejsze słowa.

Sonya pisze: "Dojrzewanie to niezwykły czas i świetna okazja, by lepiej poznać swoje ciało. Wystarczy, że zdobędziesz odpowiednie informacje, a swobodnie rozpoczniesz podróż ku dorosłości - mając przy tym pewność, że twoje wspaniałe ciało jest wszystkim, czego potrzebujesz, by móc cieszyć się życiem!". Warto, by nasze córki poznały tę prawdę. Tym bardziej, że dziewczynki w tym wieku są niezwykle podatne na ocenę otoczenia. Opinia rówieśników jest często dla nich ważniejsza, niż zdanie rodziców. W okresie dojrzewania rodzą się kompleksy. Pogoń za idealną sylwetką sprawia, że u nastolatek, a nawet młodszych dzieci, pojawiają się zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia. Choroby te, jak wiemy, mogą prowadzić nie tylko do utraty zdrowia, ale w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. 

Dobre, bo mądre

A skoro o córkach mowa, zapytałam samą zainteresowaną, co sądzi o książce. Znajduje się w grupie wiekowej, do której skierowany jest poradnik. Oto co powiedziała moja dwunastolatka: "Niektóre z rozdziałów wydają mi się bardziej potrzebne dla rodziców. Fajnie, żeby wiedzieli te rzeczy o swoim dziecku. Dla mnie to wszystko było oczywiste (przyznaję, że podsuwałam córce książki o tej tematyce dużo wcześniej), ale dla osoby, która jest młoda, albo nie interesuje się tym tematem, ta książka jest idealna. Znajdzie tu podstawy wiedzy o dojrzewaniu".

Jedna uwaga jaką miała moja latorośl dotyczyła rozdziału o śnie. Jest w nim napisane, że w zasypianiu przeszkadzają alkohol i narkotyki. Słusznie zauważyła, że rada nie dotyczy raczej panienek w wieku od 8 do 11 lat. Pochwaliła ciekawy rozdział o odżywianiu, bo o tym czytała po raz pierwszy. "Świetne są również rysunki - łatwiej jest przyswoić wiedzę młodym osobom, bo wszystko dzięki nim wydaje się łagodniejsze i mniej poważne, szczególnie dla dzieci, które nie chcą dorosnąć" - podsumowała.

Podsuwajcie dzieciom mądre książki. Niechaj rosną bez kompleksów, z większą pewnością siebie i wiedzą o własnym ciele.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy