Reklama

Reklama

Co robić, by dziecko nas słuchało

Mówi "nie", obraża się, płacze lub zachowuje się tak, jakby po prostu nie słyszało, co do niego mówimy. Gdy rozumiemy, dlaczego to robi, łatwiej nam zachować spokój. Szybciej też znajdujemy sposób, by się mniej buntowało.

3-6 lat, Ja musze sama!

Reklama

Kilkulatek chce robić wszystko sam, jest bardzo dumny z tego, że to potrafi. Pragnie też naśladować we wszystkim dorosłych: chce pomalować usta tak jak mama, tak jak tata wdrapuje się na drabinę, by wymienić żarówkę.

Maluchy się buntują, gdy rodzice czegoś im zabraniają lub chcą coś narzucić. Ulubionym słowem dziecka w wieku przedszkolnym jest "nie!

Jak reagować na sprzeciw:

- Stawiajmy na swoim, gdy chodzi o bezpieczeństwo! Dziecko w tym wieku nie wie jeszcze, co może być dla niego groźne, nie rozumie, co naprawdę oznacza: "To niebezpieczne". Trzymajmy je więc za rękę, przechodząc przez ulicę, choć się wyrywa i krzyczy.

Zapnijmy pasami w samochodowym foteliku, choć protestuje. Zróbmy to spokojnie, ale stanowczo.

- Wyjaśnijmy, jakie będą konsekwencje, jeżeli wiemy, że dziecko je zrozumie. Róbmy to zawsze, gdy malec jest w stanie wyobrazić sobie skutek - będzie czuł się poważnie traktowany. Np. chcemy, by założył kalosze, a on obstaje przy trampkach.

Powiedzmy: "Kochanie, jeśli je włożysz, zniszczą się i nie będziesz już mógł w nich chodzić. Gdy są kałuże, zakładamy kalosze".

- Odwołajmy się do fantazji dziecka, kiedy chcemy, by zrobiło coś, czego nie możemy mu wytłumaczyć (kilkulatek nie zrozumie np., że jeżeli nie pójdzie zaraz spać, to będzie jutro marudny). Powiedzmy np.: "Twój miś jest zmęczony. Chce już pójść z tobą do łóżeczka".

Co pomaga uniknąć konfliktów:

- Ustalmy wyraźne zasady, np. "Przed obiadem nie jemy słodyczy", "Na rowerze zawsze jeździmy w kasku". Przedszkolak nieustannie bada, na co może sobie pozwolić. Sukces zależy więc od konsekwencji.

Gdy zasada jest żelazna, małe dziecko szybko przestaje z nią walczyć.

- Nie zaskakujmy dziecka swoją decyzją, bo maluchy nie lubią przerywać zabawy. Odpowiednio wcześnie poinformujmy, np.: "Gdy skończy się ta bajka, pójdziemy się kąpać".

- Pozwólmy dziecku decydować w sprawach dla niego ważnych, a dla nas mało znaczących. Zamiast kategorycznego: "Umyj ręce", zapytajmy: "Chcesz umyć ręce różowym mydełkiem czy kokosowym żelem?".

Złota reguła: Unikaj słowa "nie", bo ono odruchowo rodzi bunt. Zamiast: "Nie wolno samemu wychodzić z placu zabaw", lepiej powiedzieć np.: "Powiedz mi, gdy będziesz chciał wyjść poza ogrodzenie. Pójdziemy razem".

7-12 lat, Chcę się bawić!

Dla dziecka w tym wieku coraz ważniejsi są koledzy. Wchodzi w nowe środowiska (szkoła, klub sportowy) i chce być taki, jak jego idole, a nie taki, jak my.

Jak reagować na sprzeciw:

- Uprzedźmy, jakie będą kary, gdy dziecko odmawia np. sprzątania pokoju: "Jeśli do jutra ubrania z krzeseł nie znikną, nie pójdziesz na basen".

To da dziecku czas, by przemyśleć, "co się opłaca". Jeżeli nie posłucha, wymierzmy zapowiedzianą karę!

- Pozwólmy ponosić konsekwencje czynów. Czasem zgódźmy się, by dziecko postawiło na swoim. Piątoklasista nie chce chodzić na lekcje wyrównawcze? Może słaba ocena na półrocze skłoni go do zmiany zdania.

Co pomaga uniknąć konfliktów:

- Zawierajmy umowy. Np. omówmy stałe zadania domowników, by dziecko czuło, że wszyscy mają swoje zadania.

Niech samo się zobowiąże, co będzie robić.

- Pomóżmy dziecku dobrze organizować czas, by prócz obowiązków miało możliwość odpoczynku, spotkania się z innymi, rozrywki.

Warto uczyć je jednocześnie, że na przyjemności trzeba zapracować. Ustalmy np., że bawi się po odrobieniu lekcji; w sobotę rano sprząta pokój - resztę weekendu ma dla siebie; wynosi śmieci - dwa razy w miesiącu może iść do kina.

Złota reguła: Bądź wzorem do naśladowania. To ważne, bo dziecko w tym wieku jest wyczulone na niekonsekwencję. Myśli: "Mama chce, bym naczynia odstawiał do zlewu, a sama tego nie robi. Więc i ja nie będę!".

Dowiedz się więcej na temat: złota | sprzeciw | nastolatek | dziecko | Co robić?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje