Reklama

Czy dziecko będzie do ciebie wracać, gdy dorośnie?

Chcemy, żeby nasze dzieci utrzymywały z nami dobre relacje nawet, kiedy będą dorosłe. Zastanawiamy się, kto poda nam na starość przysłowiową szklankę wody? Czy nasza latorośl będzie do nas wracać? Podobno wszystko zależy od tego, jak nas zapamięta.

Jak zapamięta nas własne dziecko? Nad tym pytaniem głowią się od lat specjaliści z różnych dziedzin. Oto, co proponuje brytyjski "Time" przytaczając wypowiedź pastora Dave’a Willisa. 

Poczucie bezpieczeństwa   

Każde dziecko potrzebuje ochrony rodziców. Twoje będzie pamiętać te momenty, kiedy wypędzałeś potwory spod jego łóżka, albo pocieszałeś, gdy śniły mu się koszmary.

Będzie także pamiętać, gdy sam byłeś potworem, którego się bało.

Nasze dzieci prawdopodobnie czasami widzą nas złych i zdenerwowanych, to typowa część życia, ale starajmy się, by czuły się bezpieczne zawsze, kiedy są z nami.  

Reklama

Niepodzielna uwaga - czas tylko dla dziecka 

Dziecko mierzy naszą miłość zainteresowaniem, które mu poświęcamy. Momenty, kiedy zatrzymujemy się i przestajemy być zajęci swoimi sprawami, żeby wyjść na zewnątrz i pograć w piłkę, wypić herbatę, czy poskakać na trampolinie, są wspomnieniami, które pozostają w  jego sercu na zawsze.

Przeznacz czas na robienie małych rzeczy z dziećmi. Te chwile liczą się najbardziej.  

Relacje rodziców  

Dziecko widzi w jaki sposób traktujesz swojego partnera i na podstawie tego kreuje obraz miłości. Staraj się by twoje małżeństwo było na tyle dobre i ciekawe, żeby kiedyś twój potomek chciał związać się z drugim człowiekiem. Dziecko, gdy widzi, że rodzice się kochają, czuje się bezpiecznie. 

Twoje słowa zachwytu i krytyki 

Serce dziecka jest jak mokry cement. Jaką zaprawę zdobędzie za młodu, takim budynkiem się stanie. Doświadczenia z dzieciństwa będą postawą do budowani poczucia własnej wartości i swoich możliwości.

Rola rodzica częściowo polega na dyscyplinie, ale nawet strofując dziecko używaj słów pełnych miłości, zachęty i pozytywnego wzmocnienia.  

Rodzinne tradycje  

Dzieci uwielbiają spontaniczność, ale też czują głęboką potrzebę przewidywalności. Z rozczuleniem będą pamiętać tradycje, które kultywowaliście w domu, takie jak cotygodniowe rodzinne wyjście do kina, lub wspólna gra, albo miejsce do którego regularnie jeździliście też sposób w jaki celebrowaliście urodziny, albo inne uroczystości.

Twórzcie takie tradycje, żeby wasze dziecko chciało przekazać je swoim dzieciom.               

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama