Reklama

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Przed pierwszym dzwonkiem warto rozejrzeć się za wyprawką szkolną. Niestety, oznacza to spore wydatki. Lepiej zrobić to już teraz, by we wrześniu uniknąć niepotrzebnego biegania po księgarniach i supermarketach.

Wydatki na wyprawkę szkolną to duże obciążenie dla budżetów domowych, na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350 zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko.

W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę, w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400 zł.

Reklama

Ile kosztuje wyprawka?

Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników.

Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 złotych. Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Ceneo.pl, wśród 1150 badanych aż prawie 33 proc. z nich wydało w zeszłym roku ponad 500 zł na podręczniki, a lekko ponad 32proc. zapłaciło za nie w przedziale od 300 - 500 zł.

Gdzie najczęściej kupujemy

Ponad 1500 zapytanych przez Ceneo.pl o miejsce zakupu podręczników najczęściej wskazało tradycyjne księgarnie. Zakupów właśnie tam dokonuje prawie 40 proc. ankietowanych. Co zrozumiałe, rośnie liczba osób kupujących książki dla swoich dzieci w Internecie, ze względu na często korzystniejszą cenę. Już prawie 30 proc. zapytanych wybiera zakup podręczników w sieci. Istnieje też spora grupa kupujących używane podręczniki
w antykwariatach (ponad 9 proc.).

Naprzeciw potrzebom tej grupy rodziców wychodzą antykwariaty i bazary z książkami lub sklepy internetowe specjalizujące się w handlu używanymi podręcznikami. Dodatkowo księgarnie internetowe także wspierają ich w stosunkowo tanich zakupach książek. Jedna z polskich księgarni internetowych zaczyna w tym roku oferować klientom odkupienie podręczników.

Odsprzedać podręczniki będą mogli tylko ci, którzy je w tym sklepie kupili. A ci, którzy spełniają ten warunek, będą musieli zwrócić książki w dobrym stanie. Dzięki serwisom takim jak Ceneo.pl, możemy porównać ceny podręczników w sklepach internetowych i tym samym zaoszczędzić. Pozwalają wybrać najtańszą ofertę książek i w miarę możliwości odebrać zamówienie w wybranym przez nas miejscu, nie pokrywając kosztu wysyłki.

Dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej czy życiowej, rozpoczynające naukę w klasach I - III szkół podstawowych oraz w klasach II gimnazjów mogą liczyć na pomoc w zakupie podręczników dzięki rządowym programom wsparcia. Dofinansowanie przysługuje także dzieciom niepełnosprawnym i z terenów dotkniętych powodzią. Szczegółowe informacje zawarte są w rządowym programie "Wyprawka szkolna 2012".

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły.  Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina, czy farby. Największym wydatkiem spośród artykułów szkolnych są zdecydowanie zeszyty, zwłaszcza te w twardej oprawie, plecaki oraz piórniki, szczególnie te z pełnym wyposażeniem. Ich ceny są niemałe, zwłaszcza jeśli są produktami oznaczonymi znanymi markami lub też wizerunkiem popularnych bohaterów.

Jak wskazują wyniki badania Ceneo.pl rodzice na artykuły szkolne wydali w zeszłym roku od 100 do 200zł (ok. 40 proc. ankietowanych), a 24 proc. zapłaciło za te produkty powyżej 300zł. Koszt ten jest szczególnie widoczny przy zakupach dla uczniów szkół podstawowych - aż 46 proc. rodziców uczniów podstawówek zapłaciła za artykuły szkolne ok. 200zł w 2011 roku.

Zapytani w ankiecie, ile planują wydać na nie w tym roku, wyraźnie zaznaczyli, że chcą zapłacić za nie mniej w stosunku do ubiegłego roku o kwotę około 100zł na jednej wyprawce. Ankietowani zaznaczyli również, że najczęściej po artykuły tego typu wybierają się do supermarketów - 53 proc. zapytanych. Na drugim miejscu wskazali sklepy papiernicze - 31 proc. ankietowanych. W sieci natomiast prawie 7 proc. decyduje się na zakup przyborów szkolnych.

Co, gdzie i za ile?

Oczywiście cena produktów szkolnych ma znaczenie, zwłaszcza jeśli wyposażamy do szkoły nie tylko jedno dziecko. Czasami jednak warto postawić na ich jakość przekładającą się na trwałość i możliwość dłuższego korzystania nawet przez  niesfornego ucznia. Wiadomo, że poza książkami najbardziej potrzebne są uczniom zeszyty, długopisy oraz ołówki.

Przykładowo na Ceneo.pl za zeszyty A5 60-kartkowe zapłacimy od 1,4 - 3 zł za sztukę. 0,53 z to cena najtańszego zeszytu 16-kartkowego, a 2,90 zł kosztuje zeszyt A5 96-kartkowy w twardej oprawie. Poniżej jednej złotówki zapłacimy także za komplet czterech flamastrów w różnych kolorach, a mniej niż 2 złote za zestaw siedmiu kolorowych kredek do kolorowania.

W sieci taniej

Z pozoru wydawać się może, że zakup podręczników w sklepie internetowym wyniesie więcej lub tyle samo, co w księgarni tradycyjnej - pomimo często niższych cen podręczników, należy przecież doliczyć koszty wysyłki, czasami nawet do 30 zł. Jednak wielu  księgarniom w Internecie opłaca się oferować bardzo korzystne promocje cenowe na podręczniki, które zdecydowanie mogą zniwelować koszty wysyłki. Zamiast stać w długich kolejkach w tradycyjnych księgarniach, lepiej zrobić zakupy w sklepach internetowych - szybciej i łatwiej lub poszukać promocji na portalach aukcyjnych czy kiermaszach w sieci. Sprzedawcy mogą zaoferować wtedy darmową przesyłkę lub rabat przy większych zakupach, już od kwoty 200zł.

- Jak wynika z obserwacji naszego serwisu podręczniki szkolne kupowane za pośrednictwem Internetu mogą być nawet o 25-30 proc. tańsze niż w księgarniach tradycyjnych - mówi Joanna Bilińska z Ceneo.pl.  - Na jednym egzemplarzu książki zakupionym w antykwariacie można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych. W Internecie szkolne książki są sprzedawane jeszcze taniej, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych - dodaje J.Bilińska. Kupując komplet używanych książek szkolnych w Internecie, można zaoszczędzić nawet 250 zł. Według wyliczeń serwisu Ceneo.pl, zestaw podstawowych podręczników do liceum można dostać już od 150 zł, do podstawówki za 190 zł, natomiast na Tablica.pl kupimy używane podręczniki do szkoły podstawowej za ok. 60 zł, a szkoły gimnazjalnej za niecałe 180zł, podczas gdy w księgarni tradycyjnej ich cena sięgałaby nawet 400 zł. Szkolne przybory z serii Hello Kitty czy Hannah Montana można kupić znacznie taniej w sklepach internetowych. Nawet doliczając koszty przesyłki możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych

Jak nie przepłacić za wyprawkę szkolną?

Wrzesień może oznaczać dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym "zaciśnięcie pasa". Ich portfele wciąż mogą odczuwać koszt wakacyjnych wyjazdów i spełniania urlopowych zachcianek ich pociech . Jeśli mamy tylko jedno dziecko, koszt wyprawki, tylko z pozoru, może wydawać się nie aż tak wysoki, ale jeśli w nową wyprawkę trzeba zaopatrzyć więcej niż dwójkę czy trójkę dzieci, to może się to okazać sporych wyzwaniem, a nawet problemem dla rodziny. Oszczędzanie często może oznaczać dodatkowe lub czasochłonne buszowanie po sklepach lub odległych od miejsca zamieszkania antykwariatach. Bardzo ważne jest to, gdzie kupujemy wyprawkę szkolną. Pomocne mogą się okazać serwisy oferujące łatwe i szybkie porównywanie cen wybranych produktów. Na samym Ceneo.pl można znaleźć ponad 22000 podręczników szkolnych.

Prawda jest taka, że podobnie jak z wyborem ubrań, młodsi uczniowie mają swoje marzenia i łatwo ulegają modzie, nawet w kwestii przyborów szkolnych. Mogą nawet błagać rodziców o piórniki i plecaki  z superbohaterami. Jeśli pociechy za wszelką cenę chcą być modne w szkole, warto przed zakupem wyprawki szkolnej porozmawiać z nimi na ten temat. Wytłumaczyć maluchom, że markowe przybory to spory wydatek, na który nie stać rodziców.

Różnica w cenie między np. plecakiem markowym, a zwykłym wynosi nawet 75 zł, w przypadku zeszytu może to być różnica rzędu nawet 4 zł na sztuce. W takim przypadku warto zrezygnować z zakupu całego kompletu, a zamiast tego wybrać jeden lub ewentualnie dwie markowe rzeczy. - Kupując nowe podręczniki, warto zapytać o rabaty. Często księgarnie oferują zniżki, np. 10 zł przy zakupie za 150 zł, a sklepy internetowe darmowe dostawy za zakupy za wybraną kwotę. Rodzice mogą otrzymać nie tylko upust na końcową cenę całego zestawu, ale również gratisową dostawę kurierem  - dodaje J. Bilińska z Ceneo.pl.


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podręczniki szkolne | wyprawka szkolna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama