Reklama

Jak powinien wyglądać pokój niemowlęcia?

Oczekując na narodziny dziecka zastanawiamy się nad tym jak przygotować dla niego pokój. Możliwości i pomysłów jest tyle ilu rodziców. Ale na co warto zwrócić uwagę, aby było naszemu maleństwu jak najprzyjemniej w jego pokoju, najbezpieczniej i najlepiej dla jego rozwoju.

Aranżując mieszkanie pod kątem dziecka nie musimy oczywiście zmieniać całego naszego domu, ale są rzeczy o które na pewno musimy zadbać i znaleźć miejsce.

Bezpieczeństwo dziecka

Pokój dziecka powinien, w pierwszej kolejności, być bezpieczny. Więc musimy zacząć od pozatykania kontaktów specjalnymi zatyczkami. Jeśli mamy schody to przygotujmy  barierki, które nie dopuszczą do nieplanowanego zejścia i wejścia na schody. Pilnujemy dziecko nieustannie, ale to może być ułamek sekundy, gdy dziecko postanowi sprawdzić co tam się kryje.

Reklama

Stonowanie kolorów

Niemowlę przychodząc na świat jest niejako przytłoczone ilością bodźców, które do niego docierają. Dlatego też dobrze by było, aby kolor pokoju był stonowany, dający dziecku możliwość wyciszenia emocji w ciągu dnia. Dziecko odbiera i przetwarza ogrom bodźców, a naszym zadaniem jest zapewnienie mu warunków w których sobie z tym poradzi.

Oświetlenie pokoju

Skoro już pomalowaliśmy ściany to czas zawiesić lampę. Jeśli chcemy wiedzieć czy lampa którą mamy jest dobra dla dziecka to połóżmy się w miejscu w którym będzie leżało dziecko. Jeśli patrzymy prosto w gołą żarówkę to musimy ją osłonić jakimś materiałem, aby nie raziło w oczy. Jeśli ma być to element stymulujący wzrok dziecka to zawieśmy na niej kolorowe wstążki lub mobil w kontrastowych kolorach, aby przykuwał uwagę. Dodatkowo przyszłej mamie przyda się jakaś mała lampka nocna do nocnych karmień z żarówką o minimalnej mocy żeby nie rozbudzać dziecka.

Miejsce wygodne do karmienia

Nie musimy od nowa meblować pokoju, ale należy pamiętać o wygospodarowaniu miejsca do karmienia. Idealnym byłby fotel w którym spokojnie możemy zasiąść razem z naszym maleństwem i nie martwiąc się o przestrzeń, ani jakiekolwiek niedogodności możemy celebrować ten czas.

Idealne miejsce dla malucha

Dziecko wyspane, nakarmione i co dalej? Gdzie je odłożyć? Najlepszym miejscem dla niemowlęcia jest twarda, płaska powierzchnia. Czyli podłoga. Aby nie było mu za zimno, ani za twardo, ale przede wszystkim stawiało odpowiedni opór przy ruchach połóżmy je na dywanie lub wykładzinie.

Na kocu lub panelach dziecko przemieszczające się bardziej się ślizga, co powoduje, że jakość jego ruchu nie jest dobra. Niemowlę leżące na dywanie ma idealne warunki. Możemy być spokojni, że nie spadnie, ma możliwość swobodnego poruszania się, a także pełne pole widzenia. A co z bujakami? Szkoda pieniędzy. Dziecko leżące na podłodze nie jest skrępowane, może się ruszać, ćwiczyć nowe umiejętności, jest wyprostowane czyli nie ma wymuszonej pozycji zaokrąglonych pleców i wysuniętych barków co nie jest korzystną pozycją.

Jakie zabawki wybrać?

Na koniec zabawki i ozdoby. W pierwszych miesiącach życia dziecko widzi kolory kontrastowe- głównie czarny, biały, czerwony. Dlatego największe zainteresowanie dziecko wykaże zabawkami w tych kolorach. Możemy samodzielnie przygotować karty z figurami geometrycznymi i porozwieszać je w miejscach gdzie maleństwo spędza czas.  


Adela Żmuda- Fizjoterapeuta pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka PEGAZ w Gdyni

http://www.klubrodzica.com/wygladac-pokoj-niemowlaka/

KlubRodzica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy