Reklama

Jak skutecznie uczyć dziecko języka angielskiego

Pierwszy września już za rogiem. Wraz z nowym rokiem szkolnym będziemy szukać kursów językowych dla dzieci. O najlepsze sposoby motywacji do nauki języka angielskiego zapytaliśmy specjalistę, Arkadiusza Jaworskiego.

Dziecko polubi język obcy, gdy nauka będzie zabawą

Maluch ma naturalną chęć zdobywania wiedzy - i należy ją umiejętnie podtrzymywać. Gdy dziecko traktuje przygodę z językiem jak dobrą zabawę, a opiekunowie je motywują i doceniają, wówczas szanse na sukces są największe. Dziecko najpierw uczy się poznawać świat zmysłami, dopiero potem stara się nazywać otaczające go osoby i rzeczy. Uczy się mimowolnie - "przy okazji" (a nie jak dorośli - intencjonalnie). 

Ważne, by kontakt z językiem był regularny, a nacisk położony na efektywną komunikację. Warto wspólnie poznawać korzyści ze znajomości języka, traktować to jak rodzinną zabawę i miłą formę wspólnego spędzania czasu, podróżować, a przede wszystkim - chwalić i doceniać dziecko. 

ReklamaWarto uczyć się angielskiego nie tylko dlatego, że to modne

Rodzice doskonale wiedzą, że angielski przyda się dziecku niezależnie od tego jaką drogę wybierze w przyszłości. Według badań Cambridge English (części Uniwersytetu Cambridge) polscy rodzice są przekonani o tym, że znajomość angielskiego będzie miała wpływ zarówno na powodzenie w życiu zawodowym, jak i prywatnym ich dzieci. Angielski zwiększy szanse znalezienia dobrej pracy, sukcesu zawodowego, dobrych zarobków, przyjęcia do dobrej szkoły. Jego znajomość umożliwi częste podróże, poznanie ciekawych ludzi, zapewni poczucie zadowolenia z siebie. 

Trzeba korzystać z różnorodnych pomocy


Metody nauczania muszą być dopasowane do możliwości poznawczych dziecka i jego potrzeb emocjonalnych. Im mniejsze dziecko, tym ważniejsze angażowanie jego zmysłów - tym więcej powinno słuchać i mówić. Ćwiczenie czytania i pisania to dopiero kolejny etap. Zabawy, gry, wierszyki, piosenki, malowanki, puzzle - możliwości jest naprawdę dużo. 

Twoje dziecko czeka na informację zwrotną

Obiektywnym potwierdzeniem umiejętności dziecka, jakości nauczania i zainwestowanych w to środków mogą być certyfikaty językowe. Dla dziecka zdobycie pierwszego prawdziwego certyfikatu będzie niezwykłą nagrodą. Dla rodziców - zewnętrznym potwierdzeniem poziomu dziecka.

Możesz pomóc dziecku również wtedy, gdy nie znasz języka

Oczywiście nie chodzi o to, by rodzic, który nie czuje się pewnie w języku obcym, konwersował z dzieckiem. Rola opiekunów to zachęcanie, tłumaczenie korzyści. W jaki sposób polscy rodzice motywują dzieci do kontaktu z angielskim na co dzień? Badania wskazują, że przede wszystkim chwalą, zachęcają do oglądania anglojęzycznych programów, proponują dostęp do ciekawych zasobów - gier, aplikacji, piosenek, nagrań. Na kolejnym miejscu jest wspólna nauka i zabawa w języku angielskim.

Arkadiusz Jaworski - filolog angielski, dyrektor w Cambridge English


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy