Reklama

Jak wzmocnić paznokcie?

Słabe i łamliwe paznokcie to prawdziwa zmora. Przyczyna osłabienia paznokci może leżeć w naszym sposobie odżywiania. Która z nas nie marzy o mocnych, twardych i długich paznokciach? Wejście w ich posiadanie nie jest, jakby się mogło wydawać, aż takie trudne.

Co osłabia nasze paznokcie?

Rozdwajające i łamliwe paznokcie nie biorą się znikąd. Brak niektórych składników odżywczych, narażenie na kontakt z chemikaliami, jak również nieodpowiednia pielęgnacja dłoni może objawiać się łamliwością i rozdwajaniem płytki paznokcia.

Chcąc olśnić innych swoimi paznokciami, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to co jemy oraz jak dbamy o nasze dłonie.

Co zjadłyby paznokcie (gdyby mogły)?

Na naszych paznokciach łatwo zobaczymy braki niektórych składników odżywczych. Spróbujmy ocenić ich stan i zastanówmy się co mogło mieć na to wpływ.

Reklama
  • Paznokcie wolno rosną - może to świadczyć o naszym całościowym niedożywieniu; może dieta zawiera zbyt dużo produktów przetworzonych? Proponuję w tym wypadku urozmaicić posiłki, wzbogacić w warzywa, produkty pełnoziarniste i zainwestować w multiwitaminę.
  • Na paznokciach pojawiają się białe plamki - może to świadczyć o braku cynku. Czas na pestki dyni, słonecznika, ryby.
  • Paznokcie prążkowane - potrzebują witamin z grupy B. Warto wzbogacić codzienny jadłospis o nasiona i orzechy, produkty pełnoziarniste, jajka, wątróbkę i drożdże.
  • Paznokcie kruche i łamliwe - to efekt braku witaminy A, biotyny i wapnia. Czas na produkty pochodzenia mlecznego, orzechy, wątróbkę.
  • Paznokcie miękkie - być może to objaw braku żelaza. Najlepiej przyswajalne żelazo znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianom proponuję uzupełniać jego niedobór odpowiednimi preparatami.

W niektórych suplementach polecanych na wzmocnienie paznokci znajdziemy, poza podstawowym zestawem witamin i minerałów, również MSN - metylosulfonylometan, który nadaje paznokciom twardość.

Miejmy serce dla paznokci


Nasze dłoniom i paznokciom szkodzą różnego rodzaju chemikalia: detergenty, środki czyszczące, wybielające, i inne. W czasie wykonywania domowych prac pamiętajmy o rękawicach ochronnych!
Jeżeli w naszej łazience stoi zmywacz do paznokci na bazie acetonu - wyrzućmy go do kosza. Do zmywania lakieru używajmy zmywaczy bez acetonu, za to wzbogacone o składniki nawilżające i odżywiające.

Obcinanie i piłowanie paznokci, to moment, gdzie wiele z nas popełnia błędy. Zarówno nożyczki jak i obcążki nie są szczególnie wskazane. Ich używanie powoduje mikropęknięcia w płytce paznokcia. Paznokcie najlepiej piłować za pomocą pilniczka szklanego (ewentualnie tekturowego). Częste używanie polerki, powoduje, że płytka paznokcia jest coraz cieńsza, a przez to jego osłabienie.

Dbającym o siebie kobietom na pewno nie trzeba przypominać, że obgryzanie paznokci niszczy płytkę paznokcia. Dlatego, jeżeli tylko tak postępujemy, szybciutko oduczamy się tego nawyku.

Do odżywienia paznokci warto stosować odżywki w lakierach. Raz na tydzień, dobrze jest wykonać kąpiel paznokci. W tym celu lekko podgrzewamy olej jadalny (np. oliwę z oliwek) i zanurzamy w nim paznokcie na kilka do kilkunastu minut. Możemy również moczyć paznokcie w naparach z ziół np. ze skrzypu.

Autor: mgr farm. Aleksandra Uruszczak 

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy