Reklama

Konflikty z dziadkami

Metody wychowawcze najczęstszym powodem konfliktów rodziców z dziadkami. Czy są nieuniknione? Na podstawie ponad dwóch tysięcy wypowiedzi okazało się, że prawie połowa rodziców ma za sobą kłótnię z dziadkami (własnymi rodzicami lub teściami) dotyczącą rodzicielstwa, co siódmy rodzic na jakiś czas ograniczył ich spotkania z wnukami.

"Dziadkowie odgrywają szczególną rolę w życiu dzieci i mogą być ważnym źródłem informacji dla rodziców dając wsparcie, porady i opiekę nad dziećmi. Jednak mogą mieć różne pomysły na temat najlepszego sposobu wychowania dziecka, co niekiedy wywołuje napięcia." - mówi badaczka Sarah Clark z CS Mott Children's Hospital National Poll on Children's Health. - "Jeśli dziadkowie nie respektują zasad wprowadzonych przez rodziców, może to poważnie nadwerężyć relacje".

Reklama

Jak stawiać granice... dziadkom?

Sam wiesz, że kiedy na świecie pojawiają się dzieci, dziadkowie mogą być wielkim błogosławieństwem lub... przekleństwem, choć najczęściej przyjmują jedną i drugą rolę. Jak okiełznać dziadków? Najważniejsza będzie rozmowa i ustalenie zasad. Oto najczęstsze sporne tematy.

To tylko jeden cukierek

Eksperci twierdzą, że pozornie drobne rzeczy, takie jak zmienianie pory snu, pozwalanie na oglądanie TV bez limitu czy przysłowiowy cukierek, mogą w rzeczywistości spowodować poważne problemy.

Przypomnij swoim rodzicom, że tak jak oni podejmowali decyzje i wyznaczali ci granice, kiedy byłaś dzieckiem, tak teraz ty, jako osoba dorosła możesz zrobić to samo.

To taki nasz mały sekret

Zapewne będą różne sytuacje, w których twoje dziecko poskarży się na ciebie. A to, że nie dajesz jeść słodyczy przed obiadem czy to, że nie chciałaś kupić lizaka/zabawki etc. Sam zresztą wiesz, że powodów może być mnóstwo.

Poproś dziadków, żeby podeszli do dzieci z empatią, ale nie opowiadali się za żadną ze stron, a już na pewno nie robili ci przy dziecku wyrzutów.

To przecież mała niespodzianka

Znasz sytuacje, kiedy babcia za każdym razem przynosi prezent dla wnuka? Nawet jeśli wpada do ciebie codziennie? Nawet jeśli rośnie ci coraz większa gula?

Z jeden strony, jej hojność jest ogromnie miła. Z drugiej, niestety bywa uciążliwa. Jak powiedzieć "Nie, dziękuję", a jednocześnie nie zranić jej uczuć? Podziękuj za hojność, ale podpowiedz, że jest mnóstwo innych możliwości tworzenia dobrych relacji z dzieckiem.

To ci się tylko wydaje...

Kolejna bardzo delikatna sytuacja ma miejsce, kiedy dziadkowie faworyzują jedno z wnucząt. To szczególnie bolesne dla dzieci, które nie potrafią zrozumieć, dlaczego są inaczej traktowane. Nie należy tego lekceważyć.

A jaka jest twoja rola? O czym musisz wiedzieć jako rodzic?

Rodzice i dziadkowie mają swoje własne oczekiwania i one mogą się różnić. Ważne jest, aby otwarcie i uczciwie o nich rozmawiać. Możecie mieć różne zdania na wiele tematów, co może prowadzić do nasilenia konfliktów i poczucia bycia osądzonym. Dlatego tak istotne jest, żeby obie strony wysłuchały się nawzajem i nie podejmowały decyzji pod wpływem chwili.

Dlatego zanim poddasz się emocjom:

1) Zastanów się, jakie są twoje wartości, co jest dla ciebie naprawdę ważne i jakie rzeczy uważasz za potrzebne, a które możesz odpuścić.

2) Przekazuj jasno informacje.

3) Czasem naprawdę warto spotkać się w połowie drogi.

4) Wysłuchaj dziadków: nie musisz zgadzać się ze wszystkim, co mówią.

5) Bądź rodzicem. Ostateczne zdanie należy do ciebie.

6) Nie oczekuj, że dziadkowie są na twoje każde zawołanie, że muszą zajmować się wnukami, że tylko ty masz patent na rację.

Przeczytaj więcej TUTAJ

Baby Boom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy