Reklama

Kot, który zgubił dom – reportaż dla młodych czytelników

Seria czytelnicza "Poczytaj ze mną" wydawnictwa Egmont, to propozycja książek dla młodych czytelników. Jej celem jest przybliżenie różnych gatunków literackich dzieciom. Tytuły przykuwają uwagę pięknymi ilustracjami, a duża czcionka sprzyja próbom samodzielnego czytania.

Historia oparta na faktach

"Kot, który zgubił dom" Ewy Nowak jest typowym reportażem. Jest to autentyczna historia irackiej rodziny, która zmuszona została do wyemigrowania do Europy. W tę niebezpieczną podróż zabrali ze sobą kota Kunkusha - typowego rasowego kanapowca, który nigdy nie ruszał się poza swój dom. Podczas desperackiej ucieczki na wyspę Lesbos, zwierzak wydostał się z klatki i zaginął. 

Odnaleziony przez dobrych ludzi znalazł ponownie dom, jednak tęsknił za rodziną. Wolontariusze z organizacji łączącej rozdzielone wojną rodziny, postanowili poszukać właścicieli tej futrzastej zguby. Udało się to po czterech miesiącach. Kunkush mieszka obecnie w Norwegii i jest ponownie bardzo szczęśliwym kotem.

Reklama

Wartości dla młodego czytelnika

"Kot, który zgubił dom" jest opowieścią dość smutną. W trakcie lektury dzieciom zdarza się uronić łzę i bardzo przejmują się losem zwierzaka. To doskonały sprawdzian empatii młodego czytelnika. Przed rozpoczęciem lektury warto powiedzieć maluchowi, że mimo dramatycznych wydarzeń, ta opowieść ma szczęśliwy koniec. Może być to też wstęp do rozmów z dzieckiem o tragicznych skutkach wojen, które współczesne bajki wydają się mocno bagatelizować.

Dużym zaskoczeniem dla dziecka jest fakt, że opowieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Książka może stanowić wspaniałe wprowadzenie do świata reportażu - taki zresztą cel przyświecał autorom całego cyklu. Zebrane na końcu książki informacje o reportażach, przedstawione w interesującej formie graficznej, na pewno zaintrygują młodego czytelnika.

Uzupełnieniem wartościowej lektury są duże, kolorowe ilustracje Adama Pękalskiego, obrazujące przedstawione wydarzenia. Część z nich jest oparta na autentycznych zdjęciach, które po lekturze można pokazać małemu czytelnikowi. Dzieci zazwyczaj kochają zwierzaki i jest to na pewno spory magnes dla ich ciekawości.

Opinia dziecka

Jednak prawdziwym sprawdzianem wartości książki jest poznanie opinii młodego czytelnika. Mój siedmioletni syn sam przeczytał całą opowieść w ciągu niespełna godziny. A oto jego wnioski: "Książka była trochę smutna i prawie płakałem. Najbardziej podobało mi się to, że na końcu zadowolony kotek lizał sobie pyszczek. I bardzo podobały mi się obrazki". 

Myślę, że książka nie potrzebuje lepszej rekomendacji. Zachęcam do lektury.Autor: Ewa Nowak

Ilustracje: Adam Pękalski

Wydawnictwo Egmont

Seria wydawnicza: Poczytaj ze mną

Oprawa: Miękka

Liczba stron: 48

Wiek dzieci: 3-7 lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: książki dla dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy