Reklama

Reklama

Mięśniaki a ciąża

Czy mięśniaki macicy mogą zaszkodzić dziecku? - pytają kobiety, które są w ciąży i miały bądź mają takie problemy zdrowotne.

- Od kilku lat mam mięśniaki macicy. Nie sprawiały mi kłopotów zdrowotnych, więc ich nie usuwałam. Jednak teraz jestem w ciąży i boję się, że zaszkodzą mojemu dziecku. Czy tak może się zdarzyć? - martwi się przyszła mama.

Reklama

Rzeczywiście, mięśniaki (czyli łagodne guzy) macicy mogą komplikować przebieg ciąży.

Ich obecność bywa przyczyną nieprawidłowego położenia płodu, może także doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Mięśniaki wpływają również negatywnie na przebieg porodu: zaburzają czynność skurczową macicy, utrudniają też jej prawidłowe obkurczanie się po urodzeniu dziecka.

Proszę jednak nie martwić się na zapas, ale regularnie odwiedzać swego ginekologa (by mógł w porę zareagować w razie komplikacji).

Warto wiedzieć, że podczas ciąży mięśniaki macicy mogą się nieco powiększyć. Na ich wzrost wpływają bowiem hormony ciążowe (mięśniaki są tzw. guzkami hormonazależnymi).

Dlatego po urodzeniu dziecka, proszę rozważyć ich usunięcie. Jeśli jednak szybko planuje pani kolejne dziecko, proszę wziąć pod uwagę, że po usunięciu mięśniaków na zajście w kolejną ciążę trzeba poczekać 1-2 lata.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje