Reklama

Nastolatkowie - jak pomóc im się odnaleźć?

10 na 10 dzieci jest nosicielami talentu. Jednak badania pokazują, że ich droga do szczęścia nie jest prosta.


UNICEF podaje - co piąte polskie dziecko jest nieszczęśliwe. Inne badania wskazują, że co czwarty uczeń w naszym kraju jest zagubiony i nie zna swoich mocnych stron. Dlatego od września rusza ogólnopolska akcja zbadajtalent.pl, która ma na celu pomóc dzieciom odnaleźć swoje mocne strony i rozwijać je.

Od początku inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem. W projekt zaangażowali się psycholodzy, entuzjaści edukacji oraz młodzi ludzie znani ze świata muzyki, nauki i sportu. “Inspiracją do powstania projektu były wyniki raportu przeprowadzone przez UNICEF oraz nasze wewnętrzne obserwacje" - wyjaśnia Elżbieta Sądel, koordynatorka projektu zbadajtalent.pl.

Reklama

Zagubieni i nieświadomi

“Zaczęliśmy się zastanawiać, jakie mogą być przyczyny tego stanu rzeczy - tłumaczy Elżbieta Sadel - To, na czym się znamy, to edukacja, zwłaszcza zagadnienia związane z edukacją w Internecie. Z naszych wewnętrznych badań przeprowadzonych na użytkownikach zadane.pl, wysnuliśmy niepokojące wnioski - polscy uczniowie są zagubieni i nieświadomi na ważnym etapie swojej edukacji - tuż przed wyborem szkoły średniej. Praktycznie nie planują swojej edukacji pod kątem przyszłego zawodu, często nie wiedzą jakie umiejętności rozwijać, a jeżeli wiedzą, to rzadko wykazują w tym kierunku inicjatywę."

Każde dziecko ma talent


Zespół brainly.com, międzynarodowej sieci platform edukacyjnych, w skład której wchodzi min. polski serwis zadane.pl, uznał, że to, co mogą zrobić w kontekście wyników badań, to pomóc uczniom we wskazaniu kierunku rozwoju. Punktem wyjścia jest założenie, że talent, rozumiany jako zespół predyspozycji do wykonywania jakiejś czynności, ma każdy, bez wyjątku.

Zbadajtalent.pl rozwiązuje problem na trzy sposoby. Po pierwsze każdy uczeń ma możliwość wykonać darmowy test, który wskaże trzy przedmioty szkolne, do których ma największe predyspozycje.

W drugim kroku uczeń dowie się jak rozwijać swoje umiejętności w ramach serwisu zadane.pl. Gdyby jednak zabrakło mu motywacji, może zobaczyć, jak w trudnych sytuacjach radzili sobie jego rówieśnicy, w tym także młode gwiazdy.

W ramach projektu przeprowadzono kilkadziesiąt rozmów z młodymi osobami, które mają na swoim koncie sukcesy związane z realizacją ich pasji.

Sebastian Rutkowski i Magda Welc o motywacji

 

Na łamach serwisu można przeczytać wywiady z Sebastianem Rutkowskim, młodym polskim wokalistą, czy Magdą Welc, również wokalistką, znaną z programu Mam Talent. Opowiadają o swoich pasjach i o tym, jak są one ważne w ich życiu. "Bez śpiewu, muzyki, nie potrafię normalnie funkcjonować. Muzyka jest częścią mojego życia." - zwierza się Magda.

Sebastian porusza także kwestię motywacji i tego, skąd czerpać inspirację: "Korzystam z możliwości obserwacji bardziej doświadczonych ode mnie wokalistów. Warto czytać biografie albo oglądać filmy biograficzne".

Talent niejedno ma imię

Elżbieta Sądel podaje przykłady innych pasjonatów, którzy włączyli się w projekt: “Wśród młodych ludzi, którzy zechcieli opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach związanych z realizacją swoich pasji są finaliści konkursów naukowych, ale także osoby o nieco odmiennych zainteresowaniach. W akcję włączył się Grzegorz Komincz, znany również jako MaNa, który jest utytułowanym polskim graczem, odnoszącym sukcesy w najważniejszych zawodach e-sportowych.

"Rozmowę na tematy automotywacji i wyznaczania sobie celów przeprowadziliśmy także z Piotrem Ogrodnikiem, który jest mistrzem świata w żeglarstwie w klasie mikro." - dodaje Elżbieta Sadel. “Inspiracji nikomu nie powinno zabraknąć, zwłaszcza, że niektóre rozmowy są naprawdę fascynujące i dają pozytywnego kopa do działania." - zapewnia koordynatorka projektu. 

Ważna inicjatywa

Projekt już na starcie zbiera pozytywne opinie i rekomendacje. “Zbadajtalent.pl jest odpowiedzią na powszechny problem uczniów ze świadomością ich mocnych stron. Inicjatywa ta jest szczególnie istotna, bo pomaga określić zdolności uczniów i wyznaczyć im kierunek rozwoju w ramach przedmiotów szkolnych." - opisuje projekt menadżer Sebastiana Rutkowskiego, właściciel agencji artystycznej Emteam oraz portalu Starfinder.pl, mający spore doświadczenie w pracy z utalentowanymi młodymi ludźmi.

Także twórcy innego projektu - E(x)plory, festiwalu dla młodych naukowców, popierają inicjatywę Brainly.com. “Zbadajtalent.pl to w Polsce niezwykle ważna i unikalna inicjatywa i pierwszy, najważniejszy krok, na drodze do przyszłego sukcesu każdego młodego człowieka. Pomaga dzieciom w najtrudniejszym życiowym zadaniu - dokonywaniu właściwych wyborów." - uzasadnia Katarzyna Skawińska, menadżer E(x)plory.

Sam test powstał we współpracy z psychologami i pasjonatami edukacji. Wsparciem merytorycznym służyło Prorozvojovo. Partnerami akcji są E(x)plory, Pokonaj Siebie, interia.pl i zadane.pl.

Wysiłek nagradzany

Brainly.com to powstała w Polsce grupa społecznościowych platform edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. W jej skład wchodzi kilka wersji językowych, w tym wersja polska - zadane.pl. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 19 krajów na całym świecie, a samo zadane.pl odwiedza miesięcznie ponad 4 miliony unikalnych użytkowników, podczas gdy całą grupę brainly.com - 12,5 miliona.

Platformy z grupy brainly.com to strony typu Q&A, czyli strony pytań i odpowiedzi. Użytkownicy współpracują między sobą zadając i odpowiadając na pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z przedmiotami szkolnymi i zadaniami domowymi. Wszystko z odrobiną grywalizacji i aspektem społecznościowym.

Użytkownicy dostają punkty za pomaganie kolegom i pną się w rankingach otrzymując po drodze kolejne odznaczenia i osiągając poziom mistrzowski. Co najważniejsze, są nagradzani zarówno za wysiłek, jak i za efekty swojej pracy, a zasady gry są jasne i przejrzyste.


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | edukacja | uczeń | szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy