Reklama

Reklama

Odruch Moro

Jeśli cokolwiek niepokoi cię w zachowaniu małego dziecka, koniecznie zgłoś się do pediatry. Lekarz zbada, czy maluch prawidłowo się rozwija.

- Moja 5-miesięczna córka do tej pory nagle wyrzuca rączki do góry i podkurcza nóżki. Czy to znaczy, że Ania nie rozwija się prawidłowo? - pyta jedna z mam.

Reklama

Jest takie ryzyko. Odruch Moro powinien przeminąć najpóźniej około 4. miesiąca życia. Jeśli zauważa się go u starszego niemowlęcia, może to świadczyć o opóźnieniach w rozwoju.

Warto wtedy zwrócić uwagę, czy np. podczas leżenia na plecach dziecko nie przechyla się na boki albo czy nie ma trudności, by wyciągnąć rączkę po zabawkę. Przyczyną przedłużającego się odruchu Moro może być także nadwrażliwość maluszka.

Częściej odruch ten pojawia się u dzieci niespokojnych, mających problemy z zasypianiem. Proszę koniecznie pójść z córeczką do neurologa i wykonać odpowiednie badania.

Być może pani dziecko cierpi na jakieś zaburzenia neurologiczne innego pochodzenia (reakcje przypominające odruch Moro czasem pojawiają się np. przy padaczce niemowlęcej).


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje