Reklama
Picie z kubeczka

Jaki kubek wybrać dla niemowlęcia

Nauczenie malucha tego, jak pić z niekapka to spore wyzwanie. Właśnie dlatego trzeba wybrać odpowiedni moment i dobry kubek treningowy.

Małe dziecko potrzebuje trochę czasu, by posiąść nową umiejętność. Dotyczy to również picia z kubeczka. Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment, by rozpocząć naukę posługiwania się niekapkiem, czym się kierować przy wyborze kubeczka i w jaki sposób o niego dbać.

Oswajamy brzdąca z niekapkiem

Kiedy malec skończy 6 miesięcy nadchodzi pora rozszerzania jego diety. W menu maluszka pojawiają się wówczas nowe potrawy, które smyk zjada łyżeczką.

To też dobry moment, by rozpocząć naukę picia z kubeczka. Opanowanie tej sztuki jest i dla malca, i dla jego mamy dużym wyzwaniem. Rozlewający się płyn, brak koordynacji przy piciu i połykaniu zniechęcają dziecko i frustrują mamę. Dlatego na początku można korzystać z kubka-niekapka.

Reklama

To dobre i praktyczne rozwiązanie, gdy maluch dopiero uczy się picia z kubeczka. Niekapek szczególnie sprawdzi się poza domem (np. na spacerze). Trzeba jednak pamiętać że - nawet jeśli maluch często korzysta z niekapka - należy równolegle ćwiczyć z nim picie ze zwykłego kubeczka.

Chodzi o prawidłowy rozwój aparatu mowy smyka: gdy brzdąc pije jedynie z niekapka, utrwala odruch ssania i nie ćwiczy mięśni, które na kolejnych etapach rozwoju dziecka odpowiadają za połykanie, żucie i mowę. Dlatego logopedzi zalecają, by używanie niekapka nie było jedynym sposobem, w jakim zwykle podajemy maluchowi płyny.

Wybieramy kubek do treningu

Kubek niekapek powinien być dostosowany do potrzeb i wieku korzystającego z niego maluszka. Dla młodszych dzieci przeznaczone są kubeczki z miękkim ustnikiem, przez który płyn nie będzie wylewał się zbyt szybko.

Twardy ustnik przeznaczony jest dla starszych dzieci, które lepiej poradzą sobie z szybszym wypływaniem płynu. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest również słomka, dzięki której starszaki mogą trenować mięśnie ust. Pojemność kubeczka także powinna być dopasowana do umiejętności malucha.

Dla dzieci młodszych najlepszym rozwiązaniem są niekapki o pojemności 150-200 ml, starsze brzdące mogą korzystać z kubków i bidonów o pojemności 300 ml. Maluszkom dobrze jest kupić kubeczek z uchwytami na rączki, które łatwiej będzie im trzymać. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę, czy materiał, z jakiego został wykonany kubek, ma atest lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz nie zawiera szkodliwego bisfenolu A.

Dbamy o zasady codziennej higieny

Niekapka nie trzeba sterylizować, wystarczy go umyć (np. płynem do akcesoriów dziecięcych NUK). Przed umyciem kubek należy rozłożyć na pojedyncze elementy.


Odpowiedzi udzieliła: Monika Stępińska, położna i doradca laktacyjny

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy