Test na zakażenie chlamydią
Kiedy para nie może zajść w ciążę, warto zrobić test na zakażenie chlamydią.
Chlamydia trachomatis to bakteria, która występuje u wielu kobiet w obrębie narządów płciowych. Infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego pacjentki nie podejrzewają choroby.
Obecność tej bakterii w zasadzie uniemożliwia zajście w ciążę. W niektórych przypadkach zakażenie chlamydią może nieść bardziej poważne i trwałe konsekwencje. Bakteria ta bowiem sprzyja wystąpieniu stanów zapalnych jajowodów, co może prowadzić do ich zrostów. Utrata drożności jajowodów uniemożliwia z kolei komórce jajowej dotarcie do macicy i zagnieżdżenie się zarodka.
Sytuacja ta, poza niepłodnością, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnego powikłania - ciąży pozamacicznej. Bakteria jest groźna również wtedy gdy uda się zajść w ciążę - może bowiem powodować jej utratę, a także zwiększa ryzyko wcześniactwa oraz chorób u noworodka, np. wrodzonego zapalenia płuc. Chlamydia przenoszona jest drogą płciową, a na zakażenie bakterią narażone są zarówno kobiety jak i mężczyźni (dlatego antybiotykoterapia przy rozpoznaniu chlamydii musi obejmować parę).