Reklama

Reklama

Ulga podatkowa na dziecko. Nowe przepisy

Sprawdź, jaką kwotę możesz odliczyć od podatku i jakie zmiany w przepisach czekają nas już za rok.

Sprawdź, jaką kwotę możesz odliczyć od podatku i jakie zmiany w przepisach czekają nas już za rok.


Prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej mają oboje rodzice, opiekunowie prawni oraz rodziny zastępcze. Wszyscy mogą skorzystać z odliczenia od podatku za 2012 rok, ale tylko pod warunkiem, że odprowadzali podatek od zarobków w wysokości 18 i 32 procent. Odliczenie przysługuje przede wszystkim na dzieci do 18. roku życia, a także na te (bez względu na wiek), które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Ile odliczysz za rok 2012?

Suma, jaką można odliczyć za każde dziecko za rok 2012, to 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł za rok. Ulgę prorodzinną może odpisać jeden rodzic albo oboje, ale po połowie. Rozliczając się z fiskusem, należy podać w PIT-36 lub PIT-37 m.in. liczbę dzieci, ich PESEL oraz miesiące, za które przysługuje odliczenie. Kwotę odliczenia wpisujemy w osobnym załączniku PIT-0.

Reklama

Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniło się prawo podatkowe. Nowością w przepisach jest wyższa ulga na trzecią i czwartą pociechę. Rodziny, które mają troje albo więcej dzieci, skorzystają z odliczenia bez względu na wysokość dochodu. Będą mogły odliczyć po 1112,04 zł rocznie na każde z dwójki maluchów (czyli bez zmian), ale już na trzecią pociechę kwota do odliczenia wzrasta o 50 procent (do 139,01 zł miesięcznie), czyli 1668,12 zł rocznie.

Dzięki temu rodzina z trójką pociech będzie mogła obniżyć podatek o 3892,20 zł. Jeszcze więcej zyskają osoby, które mają czworo lub więcej dzieci. Odliczenie na czwarte i każde kolejne dziecko wzrasta o 100 procent - do kwoty 185,34 zł miesięcznie, czyli 2224,08 zł rocznie. Rodzice czworga dzieci będą mogli zatem obniżyć podatek o 6116,28 zł. 

Kto straci prawo do ulgi?

Niemiła niespodzianka czeka w tym roku rodziców jedynaków. O tym, czy będą mogli skorzystać z odliczenia, decyduje ich roczny dochód za rok 2013 (wcześniej nie miał żadnego znaczenia). Jeśli zarobią wspólnie więcej niż 112 tys. zł, tracą prawo do ulgi. Jeśli jednak ich dochód będzie niższy, odliczą tyle samo co wcześniej, czyli 92,67 zł za każdy miesiąc opieki nad dzieckiem.

Z ulgi prorodzinnej nie skorzystają też osoby samotnie wychowujące jedno dziecko, które zarobią więcej niż 112 tys. zł rocznie. Zmiany nie dotykają natomiast rodziców dwójki maluchów. Wysokość ich dochodu nie ma znaczenia, a odliczenie pozostanie w tej samej wysokości co w roku 2012 (czyli 2224,08 zł).

CHCESZ PODZIELIĆ SIĘ SWOJĄ OPINIĄ Z INNYMI? PODYSKUTUJ NA FORUM


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ulga prorodzinna | podatki | prawo | ekspert | rodzice | jedynak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy