Reklama

W jakiej pozycji należy spać?

Sen to jedna z najważniejszych czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Powinien być wydajny oraz regularny, by przynieść pozytywne efekty dla zdrowia. Jednak nie tylko długość snu oraz jego systematyczność się liczą. Wpływ na jego jakość ma również pozycja, w jakiej śpimy. Nieodpowiednia może pozostawić po sobie negatywne efekty, na przykład w postaci schorzeń kręgosłupa. Podpowiadamy, jakie pozycje snu są najlepsze dla naszego zdrowia, a których szczególnie się wystrzegać.

Pozycje niewskazane do spania

Zacznijmy od pozycji, które nie są wskazane do spania. Jeśli praktykujemy je dłuższy czas, nasz kręgosłup może ucierpieć, a postawa ciała może stać się nieprawidłowa.

Spanie na brzuchu

Według statystyk, na brzuchu śpi około siedem procent ludzi. W takiej pozycji ręce zazwyczaj otaczają poduszkę. Dlaczego taka pozycja nie jest zdrowa dla naszego organizmu? Ponieważ ma więcej wad niż zalet. Gdy śpimy ma brzuchu trudniej utrzymać nam prawidłowy kształt kręgosłupa, szczególnie jego dolnych części. Co więcej, nacisk na kręgi oraz napięcie mogą wywołać bóle po przebudzeniu. To jednak nie wszystko. W takiej pozycji głowa skręcona jest w prawo lub lewo, co może powodować ból karku. Również układ oddechowy nie pracuje tak, jak powinien, ponieważ płuca mają ograniczony dostęp do powietrza. Efekt? Możemy przez to chrapać i mieć problemy z oddychaniem. Osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, szczególnie powinny unikać spania w tej pozycji.

Reklama

Pozycja płodu

Choć pozycja płodu kojarzy się z czymś naturalnym - dzieckiem w łonie matki, jej praktykowanie może wyrządzić sporo szkód naszemu organizmowi. Niestety, w pozycji płodu śpi ponad 40 procent ludzi na świecie. Większość przyznaje, że taki rodzaj ułożenia do snu jest dla nich najwygodniejszy. A jaki wpływ ma ona na nasze zdrowie? Może powodować bóle stawów, pleców oraz szyi, ponieważ nogi są ugięte, a kręgosłup podkurczony. Pozycja embrionalna działa najgorzej na kręgosłup, ponieważ praktycznie przez całą noc jest on wygięty w łuk. Spanie w pozycji płodu może wywołać również problemy z oddychaniem, jednak mimo wielu wad, polecana jest kobietom w ciąży.

Spanie na kilku poduszkach

Niekorzystny wpływ na nasz kręgosłup ma również spanie na kilku poduszkach. I choć wiele osób wybiera tę pozycję, ponieważ jest wygodna, warto zrezygnować z niej dla naszego zdrowia. Spanie na kilku poduszkach może powodować poważne uszkodzenia w obrębie kręgów szyjnych. Częstym skutkiem spania w takiej pozycji są silne bóle karku oraz głowy. By nasz sen był zdrowy, warto zainwestować w dobrze wyprofilowaną poduszkę, która zapewni kręgosłupowi odpowiednie ułożenie przez całą noc. Niestety, spanie na plecach wciąż praktykuje niewiele osób, bo tylko około osiem procent.

Spanie na zbyt miękkim materacu

By solidnie się wyspać, powinniśmy zainwestować nie tylko w odpowiednią poduszkę, ale i materac. Szczególnie nie służą nam materace miękkie. Niestety, bywa, że kierujemy się komfortem, a nie dbaniem o zdrowie i wybieramy miękki materac. Warto wiedzieć, że podczas spania na takim podłożu nasze mięśnie nie odpoczywają, ale wręcz przeciwnie - nieustannie pracują. Nasze ciało zapada się w materacu, czego efektem są bóle pleców oraz skurcze mięśni. Materac powinien być dobrany odpowiednio do masy i postawy ciała oraz wzrostu konkretnej osoby. Przed jego kupnem warto skonsultować się ze specjalistą. Zapewniamy, że dobrze dobrany materac zapewni nam lepszy i zdrowszy sen.

Pozycje wskazane do spania

Przejdźmy teraz do pozycji, które zalecane są do spania. Pozwalają one zachować prawidłową postawę ciała, a także pomagają porządnie się wyspać.

Spanie na plecach

Spanie na plecach z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji snu. Zalecają ją lekarze oraz fizjoterapeuci. Spanie na plecach jest najbardziej naturalną pozycją dla człowieka, zapewniającą komfort i mającą pozytywny wpływ na zdrowie, a w szczególności na kręgosłup. Spanie na plecach poprawia również ogólne samopoczucie. Pozycja ta zalecana jest osobom, które zmagają się z dolegliwościami kręgosłupa, układu pokarmowego czy bolesnymi skurczami. Co ciekawe, spanie na plecach pomaga kobietom przejść zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pozycja ta ma również pozytywny wpływ na naszą skórę - pomaga na długo utrzymać jej witalność i zmniejsza ryzyko przedwczesnego pojawienia się zmarszczek.

Pozycja na boku z wyprostowanymi nogami

Jeśli trudno nam przestawić się na spanie na plecach, wybierzmy pozycję na boku, ale z wyprostowanymi nogami. Takie ułożenie pomaga nam solidnie wypocząć, a także rozluźnić mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Ponadto, spanie w ten sposób pozytywnie wpływa na układ krążenia. Warto jednak wiedzieć, że taka pozycja snu może niekorzystnie wpłynąć na kształt piersi i wygląd twarzy.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy