Reklama

Waga w ciąży. Ile trzeba przytyć w ciąży?

Prawidłowy przyrost masy ciała w czasie ciąży zależy od tego, ile przyszła mama ważyła przed zapłodnieniem. Już planując ciążę warto więc zadbać o prawidłową wagę – oszczędzi to kłopotów ze zdrowiem zarówno mamy, jak i dziecka.

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka podkreślają, że dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem wagowo-wzrostowym pozwalającym na ocenę tego, czy przyszła mama waży odpowiednio dużo, jest wskaźnik Body Mass Index, który obliczamy dzieląc wartość masy ciała wyrażoną w kilogramach przez wartość wzrostu wyrażoną w metrach i powiększoną do kwadratu.

Sprawdź, jaki jest prawidłowy wzrost masy ciała w ciąży w zależności od BMI przed zajściem w ciążę.

- BMI < 18,5 kg/m2 przed zajściem w ciążę (niedowaga) + 12,5 - 18 kg w czasie całej ciąży;

- BMI 18,5 - 24,9 kg/m2 przed zajściem w ciążę (prawidłowa waga) + 11,5 - 16 kg w czasie całej ciąży;

- BMI 25 - 29,9 kg/m2 przed zajściem w ciążę (nadwaga) + 7 - 11,5 kg w czasie całej ciąży;

- BMI >30 kg/m2 przed zajściem w ciążę (otyłość) + 5 - 9 kg w czasie całej ciąży.

Eksperci zalecają, by przyszła mama dokładnie omówiła ze swoim lekarzem wszelkie kwestie związane z przybywaniem na wadze w czasie ciąży, dietą i aktywnością fizyczną. Może się okazać, że z uwagi na stan zdrowia zalecane przyrosty masy ciała będą inne niż podane wyżej. Okazuje się na przykład, że mogą one być inne dla kobiet ciężarnych z nadwagą i otyłością oraz stwierdzoną cukrzycą ciążową.  

Reklama

W ciąży nie wolno się odchudzać. Odchudzanie się może doprowadzić do niedożywienia płodu i mieć poważne konsekwencje dla jego rozwoju. 


Dlaczego utrzymanie prawidłowego przyrostu w czasie ciąży jest ważne?

Dlatego, że daje dużo korzyści dla dziecka i matki. Natomiast za dużo kilogramów zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie naraża i kobietę, i dziecko, na znaczne problemy zdrowotne, w tym:

- cukrzycę u dziecka

- cukrzycę u matki

- nadciśnienie u matki

- nadmierną masę noworodka 

- otyłość matki i dziecka

- poród przedwczesny

- żylaki u matki

- hemoroidy u matki.

Niedowaga i zbyt niski przyrost masy ciała matki także nie są prognostykiem dobrego zdrowia. W takiej sytuacji dziecko jest narażone na problemy z rozwojem, niską masę urodzeniową, cukrzycę i nadciśnienie w późniejszym wieku, a matka - na przedwczesny poród, anemię i problemy hormonalne.

Justyna Wojteczek


www.zdrowie.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy