Reklama

Z chwilą poczęcia

Będziemy ci towarzyszyć w tym cudownym okresie twojego życia. Pokażemy, jak rozwija się maluszek i podpowiemy, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie.

Nasz cykl: Sekrety zdrowej ciąży

Niezależnie od tego, czy to wyczekana i upragniona ciąża, czy też kompletne zaskoczenie, teraz liczy się jedno - powinnaś dbać o siebie i rosnące w tobie życie. Na szczęście masz po swojej stronie matkę naturę - ona zadba o to, abyś skupiła się na rozwijającym się w twoim brzuchu maleństwie, zwolniła tempo i przygotowała się na nadchodzące zmiany. Kiedy widzisz dwie kreski na teście ciążowym, w twojej głowie kłębią się różne myśli. Pojawia się pytanie: czy będę dobrą matką? Z całą mocą możemy ci dzisiaj powiedzieć, że będziesz - masz całe dziewięć miesięcy, aby się do tego dobrze przygotować! Wątpliwości, które cię ogarniają, są zupełnie naturalne - każdy boi się tego, co nowe i nieznane. Na przemian ze strachem będziesz czuła też euforię - rozwija się w tobie nowe życie. Za kilka miesięcy weźmiesz w ramiona najbliższą sobie istotkę! Skrajne uczucia, które teraz odczuwasz, są podsycane przez szalejące hormony. Ciąża jest stanem odmiennym nie tylko dla twojego ciała, ale także dla umysłu. Huśtawka hormonalna zwiększy twoją wrażliwość. Będziesz się łatwiej wzruszała, zaczniesz domagać się czułości

Reklama

i sama odczujesz większą troskę o bliskich. Czasami będziesz zagubiona i rozkojarzona - to także jest naturalne.

Twój organizm wydziela teraz większe ilości progesteronu - hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. Ma on duży wpływ na samopoczucie - przestawia organizm na inne tory. Dzięki niemu zmienia się myślenie - pilna praca traci na znaczeniu. Najważniejsze stanie się dla ciebie dobro dziecka. Działanie hormonów spowoduje, że twój organizm zwolni tempo życia. Będzie domagał się spokoju i wypoczynku. Posłuchaj go! Rewolucji w twojej psychice będą towarzyszyć typowe dla ciąży objawy. Oprócz braku miesiączki, wystąpią drobne dolegliwości - niektóre z nich szybko ustąpią, inne mogą utrzymywać się przez kilka kolejnych tygodni.

Będziesz odczuwała:

• zmęczenie: nieodpartą chęć wypoczywania, snu, rozmyślania o niebieskich migdałach. To zasługa dużej dawki hormonów, jakie organizm otrzymał z chwilą, gdy rozpoczął się rozwój zarodka. To wyraźny sygnał, że teraz, dla dobra swojego maleństwa, powinnaś jak najwięcej wypoczywać i prowadzić zdrowy tryb życia.

• temperatura powyżej 37°C: początki ciąży mogą przypominać... nadchodzącą grypę. Temperatura może wzrosnąć do 37,4°C, a ciało będzie obolałe. To także jest naturalne - tak właśnie organizm reaguje na początki ciąży. Absolutnie nie przyjmuj żadnych leków. Wypoczywaj,pij co najmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie.

• parcie na pęcherz: to oznaka zmian, jakie zachodzą w macicy. Jej śluzówka staje się bardziej przekrwiona (macica zwiększa swoje dotychczasowe rozmiary). W organizmie wzrasta przepływ płynów ustrojowych

• nerki zaczynają intensywniej niż zwykle pracować). Uczucie parcia niebawem minie i powróci pod koniec ciąży, gdy dziecko będzie już duże.

• wrażliwość piersi: za ich tkliwość i mrowienie odpowiadają hormony. Piersi stają się pełniejsze, a otoczka brodawki wyraźnie ciemnieje.

• nudności: mogą się pojawić, choć wcale nie muszą. Działanie hormonów wyostrza zmysły, które ostrzegają przed trucizną. Pojawia się więc niechęć do mocnych zapachów (poranna kawa przestaje smakować). Zrezygnuj zatem z wszelkich używek.

Pamiętaj! Pierwsze tygodnie ciąży to okres, kiedy powstają najważniejsze organy twojego dziecka - mózg, serce, układ pokarmowy. Dlatego powinnaś dbać o swoje zdrowie.

SUPERRADY NA PIERWSZY MIESIĄC

1. Nie forsuj się - jesteś teraz odpowiedzialna za swoje dziecko. Zwolnij tempo życia, zrezygnuj z udziału w większych imprezach i wyjazdach. Oszczędzaj się w pracy i wysypiaj - ciąża to wysiłek dla organizmu.

Powinnaś dać mu czas na to, by się do niej przystosował.

2. Odżywiaj się prawidłowo - to nie jest czas na myślenie o sylwetce. Odżywiaj się prawidłowo i regularnie - odstaw wszelkie używki, słodycze i konserwanty. Przestaw się na domowe jedzenie bogate w warzywa, owoce, ryby morskie, gotowane mięso i przetwory mleczne.

3. Myśl pozytywnie - skup się na drobnych przyjemnościach, odrzucaj złe myśli i zmartwienia. Hormony stresu mają negatywny wpływ na przebieg ciąży, więc wystrzegaj się nerwowych sytuacji. Teraz potrzebny ci jest spokój - domagaj się tego w domu i w pracy.

ZDANIEM SPECJALISTY

1. Pierwsza wizyta u ginekologa

Powinnaś się na nią zapisać od razu, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Jest ona ważna, bo lekarz potwierdzi, że oczekujesz dziecka, oceni twój stan zdrowia (i ewentualne zagrożenia), zleci wykonanie niezbędnych badań i podpowie, co powinnaś teraz zrobić - zwolnić tempo życia, zrezygnować z dalekich wyjazdów, itp. W gabinecie czeka cię standardowe badanie ginekologiczne i wywiad: kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, czy cierpisz na jakieś choroby i stale przyjmujesz leki, jakie schorzenia występują w twojej rodzinie. Lekarz zmierzy ci ciśnienie, zapyta o twoje samopoczucie i obliczy spodziewany termin porodu. Gabinet opuścisz z plikiem skierowań na badania (analiza krwi i moczu). Następna wizyta czeka cię za 4 tygodnie.

TAK ZACZYNA SIĘ NOWE ŻYCIE

1. TYDZIEŃ

Pierwszy tydzień ciąży wypada na okres przed zapłodnieniem - twoje dziecko jest dopiero w planach. To termin umowny, który lekarz wlicza do czasu trwania ciąży - dzieje się tak dlatego, że każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy i nie można dokładnie ustalić, kiedy doszło do zapłodnienia. W połowie cyklu, zazwyczaj dwa tygodnie po zakończeniu miesiączki, pojawia się owulacja - to moment, kiedy z jajnika uwalnia się dojrzała komórka jajowa. Termin owulacji jest przez lekarzy uznawany za początek ciąży, mimo że w tym okresie nie dochodzi jeszcze do zapłodnienia. Poczęcie dziecka może nastąpić w kolejnych dobach - nikt nie jest w stanie dokładnie określić, którego dnia.

2. TYDZIEŃ

Na początku drugiego tygodnia ciąży maleństwo również istnieje hipotetycznie. Zanim powstanie, musi dojść do połączenia komórki jajowej, która uwalnia się z jajnika (ma do pokonania sporą drogę) oraz plemnika, który zmierza w jej kierunku (on również odbywa długą wędrówkę w towarzystwie milionów swoich "współbraci"). Tylko jeden, najsilniejszy, łączy się z jajeczkiem, dając początek nowemu życiu. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie - w jego części nazywanej bańką. Z chwilą, gdy komórki się połączą, powstaje zygota, która przemieszcza się do jamy macicy.

3. TYDZIEŃ

Ten czas blastocysta wykorzystuje na osiedlenie się w śluzówce macicy

i pobieranie z niej tlenu oraz substancji odżywczych. Teraz staje się zarodkiem, w którym powstają trzy grupy komórek - jedna z nich przekształci się w układ nerwowy, druga w pokarmowy, a trzecia zamieni się w szkielet i mięśnie. Właśnie teraz nadchodzi czas spodziewanej miesiączki. Krwawienie się jednak nie pojawia i zaczynasz podejrzewać, że jesteś w ciąży. Robisz test - dwie kreski oznaczają, że w moczu jest obecny hormon HCG, świadczący o rozwijającej się ciąży. Domowe testy są bardzo skuteczne (99,9 proc.). Test ciążowy najlepiej wykonać rano, kiedy stężenie substancji w moczu jest większe niż w ciągu dnia.

4. TYDZIEŃ

W momencie, kiedy opadną wielkie emocje, twoje maleństwo rozpoczyna piąty tydzień życia. Powoli przybiera kształt zarodka, jaki znasz z podręczników. Na razie jest jeszcze przezroczystym, bardzo malutkim punkcikiem, który trudno by było dostrzec gołym okiem (ma 1,25 mm). Jednak systematycznie rośnie i rozwija się. Niebawem powstanie układ krążenia i zacznie bić jego serce! Dopiero w tym okresie zaczynasz odczuwać dolegliwości świadczące o tym, ze jesteś w ciąży - bolesność piersi, nudności, parcie na pęcherz, czy senność. Jednak świadomość, że rozwija się w tobie nowe życie, łagodzi wszelkie niedogodności. Nadchodzi czas wielkiego oczekiwania i niezwykłych zmian.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: chwila | zdrowie | hormony | cykl | dziecko | lekarz | ciąża | układ | piersi | organizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama