Reklama

Zdrowie od pierwszych chwil

Rusza kampania zdrowotna skierowana do przyszłych rodziców.

Ponad 70 proc. Polaków wie, że zdrowy styl życia w ciąży jest ważny dla rozwoju dziecka, ale większość nie potrafi powiedzieć, na czym on dokładnie polega - zauważyli specjaliści na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Aby zwiększyć świadomość społeczną na ten temat i propagować odpowiedzialne podejście do rodzicielstwa, zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny "Zdrowie od pierwszych chwil".

Jego partnerami merytorycznymi są Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

W tym roku działania programu koncentrują się wokół właściwych zasad żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej w ciąży. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w marcu 2008 r. wynika, że aż 75 proc. Polaków wymienia dietę jako ważny czynnik wpływający na rozwój płodu. Jednak respondenci nie do końca znają zasady prawidłowego odżywiania się - ponad 90 proc. z nich nie wiedziało, że dieta w okresie ciąży nie powinna zawierać pewnych produktów.

Reklama

Jak wymieniała dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, pokarmy, których powinny unikać kobiety ciężarne, to słodycze, surowe mięso, które grozi zakażeniami, np. toksoplazmozą, listeriozą; produkty z niepasteryzowanego mleka (np. sery pleśniowe), jedzenie z fast-foodów, produkty wędzone, bo zawierają rakotwórcze nitrozaminy.

Nie należy sobie natomiast odmawiać nabiału, który jest ważnym źródłem wapnia i witaminy D potrzebnych do rozwoju tkanki kostnej. Ryzyko, że uczulimy dziecko na białko krowiego mleka, jest

niewielkie - zaznaczyła. Wskazane jest też regularne spożywanie ryb, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 wpływające korzystnie na rozwój psychoruchowy dzieci.

Warto pamiętać, że w ciąży wcale nie musimy jeść za dwoje i że lepiej postawić na jakość produktów niż na ich ilość - podkreśliła specjalistka.

Bardzo ważne jest, by kobiety ciężarne dużo piły - od 2 do 2,5 litra płynów dziennie. Na początku kobiety często cierpią z powodu nudności i wymiotów, a to może prowadzić do odwodnienia. Najlepiej pić niegazowaną wodę źródlaną, która nie ma kalorii i składników pobudzających wymioty.

W ciąży lepiej nie pić kawy, bo ma zły wpływ na serce dziecka, i koniecznie powinno się odstawić alkohol. Jak podkreślił wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dr hab. Krzysztof Niemiec, każda ilość alkoholu w ciąży przenika do płodu i może mieć bardzo negatywny wpływ na jego rozwijający się mózg. Tymczasem, jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, 20 proc. warszawianek pije alkohol w ciąży; w Polsce odsetek ten sięga 30 proc.

Tylko 6 proc. Polaków wymieniło wizyty kontrolne u lekarza jako ważny element zdrowego stylu życia w czasie ciąży. Aż 73 proc. nie potrafiło wskazać, jaka jest liczba zalecanych w tym okresie badań USG.

Według dr Niemca, badanie USG pozwala odpowiednio wcześnie wykryć pewne wady rozwojowe u dziecka, które obecnie można skutecznie naprawiać w ciąży lub tuż po porodzie. A gdy ciąża przebiega prawidłowo, wskazane są 3 badania USG - pierwsze ok. 11-14 tygodnia ciąży, drugie w 21-26 tygodniu, trzecie w 27-32 tygodniu. Zbyt częste USG może powodować uszkodzenia krwinek u dzieci i żółtaczkę po porodzie.

Jak podkreślił dr Niemiec, kampania "Zdrowie od pierwszych chwil" ma zachęcać rodziców, by wzięli na siebie odpowiedzialność za zdrowie przyszłego potomstwa. - Chcemy, by przychodzili do

lekarza jeszcze przed poczęciem i dowiadywali się, jakie warunki spełnić, by dziecko było zdrowe, prawidłowo się rozwijało i by ciąża zakończyła się sukcesem - podkreślił ginekolog.

W ramach kampanii, pod koniec maja w podróż po Polsce ruszy mobilna klinika, która zawita do 10 miast. Będą w niej oferowane bezpłatne badania diagnostyczne dla ciężarnych, w tym badania USG, oraz konsultacje z ginekologiem, położną i dietetykiem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: chwila | Warszawa | kampania | USG | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy