Zmiana pieluchy - łatwa lekcja dla mamy
Gdy robisz to pierwszy raz, twoje ruchy mogą być jeszcze niepewne. Nasz instruktaż pomoże ci uniknąć stresu i podręcznikowych błędów.
Gdyby zrobić sondę wśród młodych mam, który wynalazek XX w. zasługuje na miano najwspanialszego, wygrałaby pielucha jednorazowa... Jednak ponieważ skóra maluszka jest cienka i szybko ulega podrażnieniom, zmienianie jej wymaga znajomości kilku zasad. Jeżeli używasz pieluch tetrowych, musisz przewinąć malca za każdym razem, gdy tylko zrobi kupkę lub siusiu. Pieluchy jednorazowe powinnaś zmieniać co 2-3 godziny, jeśli maluch robił wyłącznie siusiu. Gdy brzdąc zrobi kupkę, trzeba zmienić mu pieluszkę od razu.
Jeśli masz dziewczynkę...
Wbrew pozorom, płeć ma spore znaczenie dla techniki zmiany pieluchy u dzieci. Jeśli więc jesteś mamą córci, musisz wiedzieć, że...
Podczas przemywania krocza u dziewczynek nie rozchyla się warg sromowych, a jedynie lekko przeciera je z góry na dół (aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu, w okolice cewki moczowej).
UWAGA! Miejsca, o które należy dbać szczególnie, to zarówno u chłopca, jak i u dziewczynki, pachwiny. Zawsze bowiem zbiera się w nich pot, brud, złuszczony naskórek oraz resztki wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych, a panująca tam wilgoć wyjątkowo sprzyja rozwojowi podrażnień skórnych i otarć.
Jeśli masz chłopczyka...
Podczas toalety chłopca należy unieść mu siusiak i dokładnie przemyć skórę wokół niego. Fałdki w pachwinach oraz na pośladkach trzeba przecierać ruchami na zewnątrz. Pamiętaj również o skórze pod jąderkami. Gromadzą się tam zwłaszcza resztki moczu i kału.
Raz w tygodniu możesz też delikatnie zsunąć maluchowi napletek z żołędzi i ostrożnie oczyścić skórę.
UWAGA! Nigdy nie odciągaj napletka na siłę! Większość lekarzy jest zdania, że najlepiej w ogóle go nie ściągać, tylko zostawić sprawę pediatrze, aby przy okazji wizyt kontrolnych sprawdzał, czy wszystko jest z siusiakiem w porządku.
Zaczerwieniona skóra na pupie
Niestety, okolice pośladków to bardzo delikatny obszar! Okazuje się bowiem, że kłopoty ze skórą na pupie ma aż około 35 proc. niemowląt. Czerwone, gorące i bolące zmiany uwidaczniają się na pośladkach, w pachwinach i wokół odbytu, a także w okolicy prącia u chłopców i na wargach sromowych u dziewczynek. Jak im zapobiegać?
Podczas każdej zmiany pieluchy myj dokładnie pupę malca wodą i delikatnym mydłem lub przecieraj skórę maluszka jasnoróżowym (nigdy fioletowym!) roztworem nadmanganianu potasu.
Po osuszeniu skóry, nie wkładaj dziecku pieluchy od razu, tylko pozwól przewietrzyć pupę.
Jeśli zauważyłaś niepokojące zmiany, smaruj je maścią lub kremem przeciw odparzeniom - mają właściwości lecznicze, tworzą barierę pomiędzy skórą a pieluchą.
Jeśli dolegliwości nie ustępują, wypróbuj pieluchy innej firmy.
UWAGA! Gdy do zaczerwienienia dojdą krostki, odwiedźcie pediatrę!