Jakie dokumenty są potrzebne do emerytury?

Wartość dokumentów pracowniczych nie kończy się wraz odejściem z pracy. Ich przechowywanie w domowym archiwum leży w Twoim interesie, dzięki nim udowodnisz okresy składkowe. Sprawdź, które dokumenty będą potrzebne do emerytury, gdzie je znaleźć i jak odtworzyć te zgubione.

emerytura
emerytura© Photogenica

Okres edukacji

Studia wyższe (jednego kierunku, w tym licencjat) liczą się do okresu składkowego, dlatego dyplom ich ukończenia warto trzymać aż do emerytury.

Dowody pracy

Jednymi z najważniejszych dokumentów, które powinno się trzymać w domowym archiwum są oryginały(!) umów o pracę, a najlepiej świadectwa pracy. Powinno się także koniecznie przechowywać tzw. druk RP-7, który zaświadcza o zarobkach i okresie pracy (wydaje go pracodawca). Do wyliczenia kapitału początkowego emerytury może liczyć się każdy rok okresu składkowego. Podobną wartość dowodową mają stare książeczki ubezpieczeniowe. Wpisane do niej zarobki będą potrzebne do obliczenia wysokości Twojej emerytury.

Kapitał początkowy

Pamiętaj, że wysokość Twojej emerytury obliczana jest przez ZUS z tzw. kapitału początkowego. Okres z którego się go wylicza obejmuje 10 kolejnych lat z naszej kariery zawodowej przed 1999 r. lub dowolnie wybranych 20 lat pracy. Kapitał może zostać ustalony także z okresu faktycznego podlegania ubezpieczeniu, czyli np. z 3 miesięcy.

Co, gdy zgubisz?

Zdarza się, że ważne dokumenty się zapodzieją lub Twój poprzedni zakład pracy przestanie istnieć. W takim przypadku należy odtworzyć dokumentację.

Świadectwa pracy – pracodawcy są zobowiązani do przechowywania ich przez 50 lat, więc zwróć się do firmy. Gdy ona nie istnieje – sprawdź we właściwym oddziale ZUS, gdzie przechowywane są zarchiwizowane dokumenty. Bazę zlikwidowanych firm można też znaleźć na stronach internetowych ZUS – www.zus.pl. Potem należy wnioskować o odpowiednie dokumenty do instytucji je przechowującej (najczęściej będą to Archiwa Państwowe w mieście wojewódzkim).

Obowiązek prawny pracodawcy

Przechowywanie dokumentów leży nie tylko w Twoim interesie, jesteś także (np. jako pracodawca), zobowiązany do ich trzymania w archiwum. Zgodnie z prawem wszyscy płatnicy składek zobowiązani są do przechowywania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych przez co najmniej 5 lat. Po zgłoszeniu elektronicznym trzeba przechowywać także podpisaną kopię. Jednak w Twoim interesie jako pracodawcy jest przechowywanie ich dłużej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas