Reklama

Tajemnice fatimskie

Będąc dla wielu prawdziwą zagadką, budziły często niezdrowe sensacje. Troje małych dzieci z Fatimy pomiędzy majem i październikiem 1917 r. doświadczyło wizji, które nazwały Tajemnicą.

Ujawniły one wówczas tylko dwie części proroctw. Trzecia pozostała zagadką aż do roku 2000, kiedy to papież Jan Paweł II przekazał ją do publikacji, po uprzednim opatrzeniu stosownym komentarzem przez Kongregację Nauki Wiary.

Ponieważ mali pastuszkowie (Łucja dos Santos oraz jej kuzyni, Franciszek i Hiacynta Marto) skarżyli się, że nikt im nie wierzy (były nawet z tego powodu aresztowane), na znak prawdziwości swych słów Dziewica obiecała cud. Zjawisko, zwane "tańczącym słońcem" oglądało w dniu 13.09.1917 r. ponad 70 tys. wiernych. W ciągu kilku minut słońce kilkakrotnie zmieniało kolory, wirowało po niebie, a nawet zbliżyło się tak do ziemi, iż wydawało się, że się z nią zderzy. U jednych wywołało to atak paniki, u innych wielkie religijne uniesienie.

Pierwsza tajemnica

Reklama

Dotyczy wizji piekła. Matka Boska pokazała dzieciom morze ognia, budzące przerażenie demony oraz potworne cierpienia potępionych dusz. Aby je ratować, poleciła ustanowić na świecie Nabożeństwo Do Swego Niepokalanego Serca. W przeciwnym razie, wedle proroctwa, jeszcze za pontyfikatu Piusa XI (1922-1939) rozpocznie się wojna, a Rosja rozszerzy swoje błędne nauki, wywołując powszechne prześladowania ludzi i Kościoła. Straszne cierpienia dotkną też Ojca Świętego (ta ostatnia wizja odnosi się do zamachu na Jana Pawła II - 13 maja 1981 roku w rocznicę objawień fatimskich).

Druga tajemnica


Związana jest z kultem Niepokalanego Serca Maryi. Matka Boża wskazała na nie jako drogę ocalenia. Poleciła dzieciom odmawianie różańca oraz upowszechnianie nowego nabożeństwa. Nazwała też siebie Matką Bożą Różańcową. Dziesięć lat później, kiedy siostra Łucja była już w klasztorze, Matka Boska objawiając się jej, ponowiła prośbę o Nabożeństwo Do Niepokalanego Serca Maryi, które ma być odprawiane w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Trzecia tajemnica


Jest wezwaniem do nawrócenia, modlitwy, poświęcenia się w imię wiary i pokuty. Ukazuje też męczeństwo i świadectwo chrześcijan (duchownych i świeckich) w XX wieku. Ojciec Święty, w wizji siostry Łucji - biskup ubrany na biało - przewodzi temu męczeńskiemu Kościołowi i prowadzi społeczność wiernych do zwycięskiego Krzyża.
Ostatnią ujawnił dopiero Jan Paweł II, który był w szczególny sposób związany z tymi proroctwami. 13 maja 1981 roku w rocznicę pierwszego objawienia fatimskiego, został postrzelony na Placu św. Piotra w Rzymie. W swoim cudownym ocaleniu Ojciec Święty widział wstawiennictwo Maryi. W koronie figury Matki Boskiej fatimskiej znajduje się dziś pocisk, którym Ali Agca postrzelił papieża.

Autor: Oliwia Matuszak

Zwiedź magiczną strefę

Astro.pl
Dowiedz się więcej na temat: tajemnice fatimskie | wizje | piekło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy