Reklama

Reklama

W japońskim stylu

Barwny i ekstrawagancki - styl Harajuku podbija serca młodych ludzi na całym świecie i inspiruje profesjonalnych projektantów mody.

Harajuku (dzielnica Tokio) to jedno z najciekawszych miejsc na modowej mapie świata. Japońskie nastolatki wylegają tu na ulice w najbardziej ekstrawaganckich i fantazyjnych strojach. Od postaci z kreskówek po mroczne gotyckie piękności - styl dzielnicy Harajuku nie jest jednorodny, składa się na niego kilka głównych trendów.

Visual KeiJeden ze starszych trendów, wylansowany pod koniec XX w. głównie przez japońskich muzyków, nadal jest obecny na ulicach Tokio. Barwne fryzury, przesadzone makijaże, dziwaczne kostiumy sprawiają, że estetyka Visual kei mieści się gdzieś między punkiem, a stylem charakterystycznym dla drag queen.

Gothic LolitaJeden z popularniejszych trendów. Gothic lolita łączy w sobie słodycz małej dziewczynki z tajemniczością wiktoriańskiej damy. To styl oparty na kontraście tego, co infantylne (liczne kokardki, krótkie spódniczki z falbankami i podkolanówki) z surowymi elementami nawiązującymi do epoki (gorsety, zapinane pod szyję bluzki z bufiastymi rękawami, koronki). Na dodatkach się nie oszczędza. Wachlarze, parasolki, kapelusiki, torebeczki nadają gothic lolitom ostateczny charakter: mroczny, jeśli torebka jest np. w kształcie nietoperza, słodki, jeśli jest wykonana z koronkowych falbanek.

Kawaii

Dziewczyny w stylu Kawaii opowiadają się zdecydowanie za radosną stroną mody. Ich stroje są kolorowe, zwariowane, często przesłodzone do granic możliwości, ale to w dzielnicy Harajuku nikogo nie dziwi.

Decora

O ile u gothic lolity liczne dodatki miały na celu podkreślenie charakteru, to w stylu decora są one samą istotą rzeczy. Mnóstwo biżuterii, wstążki, pluszowe maskotki, ozdobne torebeczki i wyraźna dominacja różowego koloru to główne cechy tego stylu.

Ganguro

To japońska, mocno przerysowana wersja amerykańsko-europejskiego stylu dyskotekowego. Dziewczęta Ganguro tlenią włosy na platynowy blond, spędzają długie godziny w solariach i stosują mocny makijaż, który ma sprawić, że ich oczy będą bardziej okrągłe. Ludzie zachodu uważają styl Ganguro za wyjątkowo odrażający, ale w Japonii można sobie pozwolić nawet na taką ekstrawagancję.

Cosplay

Niezwykle popularny, a zarazem jeden z najciekawszych trendów japońskiej mody. Cosplay polega na przebieraniu się za postaci z kreskówek, komiksów i filmów. Na ulicach Harajuku można zobaczyć dziewczyny jakby żywcem wycięte z Mangi. Cosplay to ulubiona rozrywka znużonych noszeniem szkolnych mundurków nastolatków, ale w zabawę dają się wciągnąć również nieco starsze osoby.
Izabela Grelowska

Dowiedz się więcej na temat: tokio | Izabela Grelowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje