Agresywne dzieci

Nie potrafię poradzić sobie z zachowaniem mojego sześcioletniego syna. Zrobił się nieposłuszny i agresywny, zarówno w domu, jak i w przedszkolu.

To prawda, że odkąd urodziło nam się drugie dziecko nie mam już tyle czasu i cierpliwości dla Grzesia, co dawniej, ale myślę, że to, nie usprawiedliwia jego okropnego zachowania. Nie pomagają prośby, ani groźby, kary ani tłumaczenia. Jest złośliwy i agresywny zarówno wobec rówieśników w przedszkolu, jak i wobec nas i swojego młodszego brata, bije dzieci, rzuca przedmiotami i przeklina.
Małgorzata

Reklama

W rozwoju dziecka występuje kilka okresów przełomowych. Jednym z nich jest wiek 6 lat. W tym okresie występują zmiany w kształcie ciała i związane z tym zakłócenia równowagi psychicznej i fizycznej. Dziecko jest mniej zrównoważone, marudne, gorzej sypia, częściej się złości i bywa nieporządne.

Musimy nauczyć się dostosowywać swoje zachowanie względem dziecka do jego fazy rozwojowej. Inaczej trzeba reagować na nagłe napady złości czy odmowę wykonania poleceń u dziecka 6-letniego, a inaczej np. u dziecka 8-letniego, które znajduje się już w spokojnej fazie rozwoju emocjonalnego. Natomiast sześciolatek przeżywa trudne chwile okresu przełomowego.

Jednak niezależnie od fazy rozwoju, każde zachowanie jest wyuczone, także zachowanie agresywne. Dziecko uczy się swoich zachowań albo przez naśladownictwo albo przez odniesiony sukces.

Kiedy dziecko zaczyna zachowywać się agresywnie? Zazwyczaj wtedy, gdy jest zazdrosne (np. o młodsze rodzeństwo), kiedy czuje się niezrozumiane i skrzywdzone lub wtedy, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Czego nie należy robić, chcąc wyeliminować agresywne zachowania dziecka?

Nie należy krzyczeć na dziecko i nie należy je za wybuchy agresji karać. W przeciwnym razie dziecko utwierdza się bowiem w swojej negatywnej postawie i swoim negatywnym zachowaniu. Krzycząc i karząc dziecko, osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego, a dziecko staje się coraz bardziej uparte i agresywne, ponieważ czuje się rozczarowane naszym postępowaniem.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje