Boli cię głowa? Zapisz się do okulisty
Jeżeli każdego dnia spędzacie kilka godzin przed komputerem bez odpowiedniego dbania o wzrok możecie go szybko zepsuć. Przeczytajcie, jak dbać o ostrość widzenia i kiedy pójść do okulisty.
Według Marii Szwajkowskiej z Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie objawy, które powinny nas zaniepokoić i zmusić do pójścia do okulisty, są różne w zależności od wieku. - U dzieci ważnym objawem jest biała źrenica, którą najczęściej widać na zdjęciach. Zawsze wtedy dziecko powinno być skonsultowane ze specjalistą. Oczywiście wszystkie stany zapalne i uciekanie oka, czyli zezowanie też są poważnymi objawami - mówi dr Szwajkowska.
U osób dorosłych zaniepokojenie powinny wzbudzić ubytki pola widzenia oraz pogorszenia ostrości wzroku. - Mogą trwać kilka, kilkanaście sekund, mogą się utrzymywać też dłużej - w każdym przypadku trzeba skonsultować się z okulistą. Oczywiście pamiętajmy również o bólach głowy, migrenowych, które też mogą przebiegać z objawami ocznymi - mówi dr Szwajkowska. U osób starszych trzeba zwrócić uwagę na zespół suchego oka, czyli pieczenie, swędzenie, bóle oczu. Także zaburzenia widzenia centralnego, czyli miejsce, w które patrzymy jest zamazane, a bokiem widzimy wyraźnie. Może to świadczyć o zwyrodnieniu starczym plamki.
U osób dorosłych zaniepokojenie powinny wzbudzić ubytki pola widzenia oraz pogorszenia ostrości wzroku. Mogą trwać kilka, kilkanaście sekund, mogą się utrzymywać też dłużej - w każdym przypadku trzeba skonsultować się z okulistą. Oczywiście pamiętajmy również o bólach głowy, migrenowych, które też mogą przebiegać z objawami ocznymi - mówi dr Szwajkowska. U osób starszych trzeba zwrócić uwagę na zespół suchego oka, czyli pieczenie, swędzenie, bóle oczu. Także zaburzenia widzenia centralnego, czyli miejsce, w które patrzymy jest zamazane, a bokiem widzimy wyraźnie. Może to świadczyć o zwyrodnieniu starczym plamki.