Reklama

Reklama

Mamo, daj mi cucu

Najlepiej jak najbardziej opóźniać moment, kiedy maluch pierwszy raz weźmie do ust słodycze. Gdy pozna już smak cukierków lub czekoladek, będzie się ich domagać co dzień.

Choć specjaliści przekonują, że w diecie dziecka w ogóle nie powinno być ciasteczek, lizaczków czy cukierków, jego kontakt z łakociami jest raczej nieunikniony. Jeśli nawet rodzice będą pilnować, aby dziecko nie miało dostępu do słodyczy, to prędzej czy później i tak trafi ono babcię lub ciocię, która zechce poczęstować je czekoladką. Znajdzie się też w towarzystwie innych dzieci zajadających się słodyczami.

Reklama

Co zrobić, aby maluch nie prosił nas przy każdej okazji o cukierki? Najlepiej ustalić tylko jeden lub dwa "słodkie dni" w tygodniu. Gdy tych ograniczeń nie da się dotrzymać, wprowadźmy dzienną - możliwie najmniejszą - dawkę słodkości i nie odstępujmy od niej nawet wtedy, gdy dziecko zacznie płaczem wymuszać kolejnego lizaczka. Słodycze przechowujmy w miejscu, które jest poza zasięgiem małych rączek. Nigdy nimi nie nagradzajmy dziecka, bo przyzwyczai się do takiej sytuacji i będzie się ich domagać po każdej pochwale. Nie podawajmy też maluchowi słodyczy przed posiłkiem lub zamiast niego - łakocie odbierają apetyt na inne, wartościowe jedzenie. Starajmy się zastępować słodkości owocami i sokami.

Jeśli maluch je słodycze, trzeba zatroszczyć się bardziej o jego zęby. Za każdym razem po zjedzeniu czekoladki lub cukierka, przypominajmy mu o ich wymyciu. Nie pozwalajmy dziecku na słodycze bezpośrednio przed snem. Stan małych zębów regularnie sprawdzajmy u stomatologa.

Słodkie smakołyki powinny być dostosowane do wieku dziecka. W drugim roku życia może ono spróbować czekoladki i polizać lizaka. Później możemy pozwolić mu na miękkie cukierki. Unikajmy jednak dropsów, landrynek czy pastylek, którymi dziecko może łatwo się zakrztusić. Jeśli nasz przedszkolak koniecznie będzie chciał zjeść twardego cukierka, to poproś, aby ssał go a nie gryzł.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | maluch | słodycze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje