Wlej do doniczki z fikusem. Roślina odwdzięczy się burzą soczyście zielonych liści

Fikus to popularna roślina w polskich domach. Dorodne drzewko o zielonych liściach zjednało sobie rzesze wiernych zwolenników w kraju nad Wisłą. Roślina nie należy do wymagających, jednak jeśli chcesz przyśpieszyć jej wzrost oraz sprawić, by była bujna i okazała — zastosuj domowy nawóz z piwa.

Zrób domowy nawóz do fikusa
Zrób domowy nawóz do fikusa123RF/PICSEL

Fikus: Stanowisko i podłoże

Fikusy nie są zbyt wymagającymi roślinami, niemniej jednak lubią żyzną glebę i wyjątkowo źle znoszą promienie słońca padające bezpośrednio na ich liście. Właśnie dlatego doniczek z fikusami nie należy trzymać na parapetach okien, ale w głębi pomieszczeń. Choć roślina nie lubi bezpośredniego słońca, to jednak najlepiej czuje się w jasnych pomieszczeniach, gdzie ma dostęp do rozproszonego światła.

Zobacz również: Jak dbać o fikusy?

Fikus lubi wilgoć

Fikusy nie są roślinami dla zapominalskich. Bardzo lubią wilgotne podłoże, toteż należy podlewać je często i obficie. Należy jednak pilnować, aby woda nie pozostawała w ich podstawce zbyt długo. Fikusy bardzo lubią też zraszanie, będą ci wdzięczne za taki zabieg od czasu do czasu.

Fikus nie lubi bezpośredniego słońca
Fikus nie lubi bezpośredniego słońca123RF/PICSEL

Nie przestawiaj fikusa

Fikus zaczyna gubić liście? Powody tego stanu rzeczy mogą być trzy: błędy w podlewaniu — najczęściej roślinie brakuje wody, fikus stoi w przeciągu, czego wyjątkowo nie lubi lub w niedawnym czasie zmieniłeś jego stanowisko. Fikusy są bardzo wrażliwe na zmianę miejsca i zdarza się, że po niej zaczynają tracić liście.

Domowy nawóz do fikusa z piwa

Aby fikus wyrósł szybko na bujną i okazałą roślinę, warto stosować wieloskładnikowe nawozy lub gnojowicę, które należy podawać roślinie co dwa tygodnie.

Alternatywą jest jednak domowa mikstura z piwa do fikusa. Aby ją przygotować, nalej do szklanki wodę i odstaw na noc. Po tym czasie zmieszaj wodę z 50 mililitrami piwa. Podlewaj fikusa tą miksturą dwa razy w miesiącu. Już po krótkim czasie zauważysz, że szybciej rośnie, a jego liście stają się okazalsze i bardziej błyszczące.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 48: Zuzanna Grabowska i Paweł DomagałaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas