Żonkile nie zakwitły? Winny może być powszechny błąd w uprawie

Żonkile to popularne wiosenne kwiaty, które pojawiają się w ogrodzie jako jedne z pierwszych. Co jednak zrobić, gdy mimo upływu czasu ich pąki się nie rozwijają? Jakie mogą być przyczyny tego, że żonkile nie kwitną? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z częstych błędów.

Żonkile to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Co jednak zrobić, gdy nie kwitną?
Żonkile to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Co jednak zrobić, gdy nie kwitną?123RF/PICSEL

Te żółte kwiaty o dużych i pełnych kwiatostanach nierozerwalnie kojarzą nam się z wiosną oraz Wielkanocą. Pięknie prezentują się zarówno w ogrodzie czy na balkonie, jak i w wazonie. Często zdobią stół w czasie świątecznych spotkań. Co, jednak jeśli mimo starań, wsadzone w ziemię żonkile nie kwitną?

Dlaczego żonkile nie kwitną? Winne może być zbyt późne sadzenie

Żonkile, nazywane również narcyzami, to cebulowe rośliny ogrodowe kwitnące od początku marca aż do maja. Wyróżniają się charakterystyczną, żółtą barwą oraz dużymi, przypominającymi słońca kwiatostanami.

Aby wiosną zdobiły ogród, najlepiej posadzić je jesienią. Idealnym okresem na wsadzanie cebulek do ziemi jest wrzesień - listopad. Sadzone później, w  mocno zmarzniętej ziemi mogą się nie przyjąć, co sprawi, że wiosną nie wykiełkują i nie zakwitną.

Miejsce sadzenia oraz gleba też mają znaczenie

Idealnym podłożem dla żonkili jest żyzna, przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Ważne, alby podłoże było wilgotne, szczególnie wiosną, w okresie intensywnego rozwoju i kwitnienia rośliny. Najlepszą ekspozycją dla żonkili są słoneczne lub lekko zacienione miejsca w ogrodzie. Jeśli cebulki zostały posadzone w miejscach bardzo suchych, nieurodzajnych lub o słabym dostępie światła słonecznego, mogą nie zakwitnąć.

Warto również pamiętać, że żonkile najlepiej kwitną po 2-3 latach od posadzenia. Jeśli więc w pierwszym roku kwitną mało obficie lub wcale, nie należy się tym przejmować.

Żonkile to kwiaty często wybierane do dekoracji domu
Żonkile to kwiaty często wybierane do dekoracji domu123RF/PICSEL

Mroźne zimy nie służą narcyzom

Innym powodem braku kwitnienia jest zbyt niska temperatura. Ostra, bezśnieżna zima może doprowadzić do przemarznięcia roślin. Aby uniknąć tego problemu, najlepiej okrywać je najpóźniej pod koniec listopada. Już kiełkujące cebulki zaleca się wsadzać do ziemi nie wcześniej, niż w marcu.

Chłodne dni mogą również spowodować zatrzymanie kwitnięcia rośliny, która wypuściła już liście i pąki. W takiej sytuacji, jeśli nie doszło do jej przemarznięcia, kwiaty żonkili rozwiną się, lecz nieco później, gdy temperatura znów się podniesie.

Żonkile nie kwitną? Sprawdź, czy to nie wina gryzoni

Rzadszym, choć również zdarzającym się powodem braku kwitnięcia narcyzów jest podgryzanie cebulek przez ogrodowe gryzonie, takie jak myszy czy nornice. Nie jest to jednak częsta sytuacja, ponieważ żonkile charakteryzują się mało atrakcyjnym dla zwierząt smakiem.

Nieczęsto zdarzają się również ataki szkodników, ponieważ jest to wyjątkowo odporna roślina. Jeśli jednak żonkile wypuściły pąki, które uschły, zanim zdążyły się rozwinąć, winne mogą być choroby.

Żonkile należą do odpornych na chłód roślin, aby jednak rozwinęły kwiaty, potrzebują odpowiedniej temperatury i słońca
Żonkile należą do odpornych na chłód roślin, aby jednak rozwinęły kwiaty, potrzebują odpowiedniej temperatury i słońca123RF/PICSEL

Jak przyspieszyć kwitnienie żonkili w wazonie? Znaczenie ma woda

Również cięte kwiaty mogą przysparzać kłopotów. Kupione kilka dni przed świętami narcyzy nie chcą rozwinąć swoich pąków? Warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

Przede wszystkich warto podciąć ich końcówki o 1-2 cm, wykonując cięcie pod skosem. Następnie należy przelać końcówki łodyg gorącą wodą (ale nie wrzątkiem), która pobudzi kwiaty do rozwoju. Innym sposobem jest wrzucenie do wazonu tableki aspiryny.

Dodatkowo znaczenie ma naczynie, w którym umieszczamy rośliny - najlepiej sprawdzają się te przezroczyste o szerokiej szyjce. Aby przedłużyć ich świeżość, wodę w wazonie należy wymieniać co 2-3 dni. Warto również dodać do niej kostkę lodu.

Czytaj również:

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas