ZUS przypomina o niezrealizowanym świadczeniu. Kto może je dostać?

Nie wszyscy pamiętają, że w przypadku śmierci bliskiej osoby, członkowie najbliższej rodziny mają prawo do pobrania niezrealizowanego świadczenia. By je otrzymać, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów. Komu przysługuje niezrealizowane świadczenie i na jakich zasadach jest przyznawane?

Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć do ZUS-u
Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć do ZUS-u123RF/PICSEL

Co to jest niezrealizowane świadczenie z ZUS?

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale nie zdążyła go pobrać lub nie zostało ono jej wypłacone. To również świadczenie, o które zmarła osoba złożyła wniosek, ale nie otrzymała od ZUS-u decyzji np. z powodu prowadzonego postępowania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy zasady przyznawania tego świadczenia na następującym przykładzie:

- Pan Janusz złożył 3 stycznia 2018 roku wniosek o emeryturę i spełniał wszystkie warunki niezbędne do jej przyznania, ale na skutek nieszczęśliwego wypadku zmarł 5 marca 2018 roku, zanim otrzymał od nas decyzję o emeryturze. Niezrealizowanymi świadczeniami będą te, które przysługiwały panu Januszowi od dnia złożenia wniosku o emeryturę i spełnienia wszystkich niezbędnych warunków do miesiąca, w którym zmarł. Niezrealizowane świadczenie możemy wypłacić członkom rodziny Pana Janusza, jeśli złożą w tej sprawie wniosek.

Również w przypadku, gdy osoba, która ma ustalone prawo do świadczenia i która złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, a przed załatwieniem tego wniosku przez ZUS zmarła – należność przysługująca zmarłemu może być wypłacona w ramach niezrealizowanych świadczeń.

Kto może się starać o wypłatę niezrealizowanego świadczenia?

Prawo do niezrealizowanych świadczeń mają:

  • w pierwszej kolejności - mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe
  • w drugiej kolejności - małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe)
  • w trzeciej kolejności - inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci

Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS-u, by otrzymać niezrealizowane świadczenie?

Dokumenty, które należy złożyć, by otrzymać niezrealizowane świadczenie to:

  • wniosek o niezrealizowane świadczenie (ENS)
  • odpis aktu zgonu, chyba, że został już złożony wcześniej np. wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy
  • w przypadku małżonka: odpis aktu małżeństwa
  • w przypadku dzieci: odpis aktu urodzenia
  • oświadczenie lub inne dowody, które potwierdzają, że osoba składająca wniosek prowadziła wspólne gospodarstwo domowe ze zmarłym lub przyczyniała się do jego utrzymania

Druk wniosku o niezrealizowane świadczenie można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Wniosek o niezrealizowane świadczenie można złożyć m.in. w każdej z placówek ZUS
Wniosek o niezrealizowane świadczenie można złożyć m.in. w każdej z placówek ZUS123RF/PICSEL

Kiedy złożyć dokumenty?

Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało. Dokumenty złożyć można:

  • w każdej z placówek ZUS
  • wysłać pocztą
  • wysłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS

źródło: ZUS

"Żony Warszawy. Historie Prawdziwsze": Katarzyna PrzydrygaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas