"Przeszłam na emeryturę, czy dostanę legitymację emeryta?" Są dwa rozwiązania

Opracowanie Tomasz Kromp

Legitymacja emeryta to dokument, który przysługuje każdej osobie uprawnionej do emerytury. Można go wyrobić zarówno w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej. Do czego uprawnia legitymacja emeryta-rencisty, gdzie ją dostać i w jaki sposób jej używać? Wyjaśniamy.

Jak wyrobić legitymację emeryta 2023?
Jak wyrobić legitymację emeryta 2023?Arkadiusz ZiółekEast News

Jak wyrobić sobie legitymację emeryta?

Osoby uprawnione do pobierania emerytury bądź renty mogą używać specjalnej legitymacji emeryta-rencisty. Niektórzy zastanawiają się, w jaki sposób ją wyrobić. Okazuje się, że możliwości są dwie.

Pierwszym sposobem na wyrobienie legitymacji emeryta jest dodanie rzeczonego dokumentu w aplikacji mObywatel. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Wersje aplikacji umożliwiające dodanie legitymacji emeryta to:

  • w przypadku systemu Android - 3.4.1 (18.148) wzwyż; 
  • w przypadku systemu iOS - 2.7.0 (753) wzwyż. 

Aby dodać legitymację emeryta w aplikacji, należy mieć dodany dokument mObywatel, a także ważny dowód osobisty i aktywny profil zaufany. Wówczas należy uruchomić aplikację, kliknąć opcję "Dodaj dokument", a następnie wybrać z listy "Legitymacja emeryta-rencisty". Nie trzeba wcześniej wysyłać żadnego wniosku – legitymację uzyskują automatycznie wszyscy emeryci i renciści.

Legitymację emeryta można również wyrobić tradycyjnie. Wówczas otrzymuje się legitymację w formie plastikowej karty. Do tego celu trzeba wypełnić i dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowny wniosek. Mowa tu o formularzu ERL. Po rozpatrzeniu wniosku legitymację będzie można odebrać w urzędzie lub zostanie ona dostarczona pod wskazany adres (można wybrać jedną z tych dwóch opcji w formularzu).

Jak posługiwać się legitymacją emeryta?

Co istotne, legitymacja emeryta w formie elektronicznej działa tak samo, jak w formie tradycyjnej. Oznacza to, że w przypadku między innymi wizyty w urzędzie można okazać dowolny z tych dwóch rodzajów dokumentów.

Legitymacji emeryta można używać zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej.
Legitymacji emeryta można używać zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej.123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć zarówno legitymację emeryta w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. To całkiem praktyczne rozwiązanie, gdyż w przypadku zgubienia dokumentu w formie plastikowej karty, zawsze będzie można korzystać z tej w aplikacji mObywatel.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta 2023?

Wielu emerytów zastanawia się, do czego w 2023 roku uprawnia legitymacja emeryta. Czy można liczyć na jakieś zniżki posiadając tego rodzaju dokument? Okazuje się, że istnieje całkiem sporo benefitów, z któych emeryci i renciści mogą korzystać.

Przede wszystkim, posiadacze legitymacji emeryta mogą liczyć na specjalne odliczenia kosztów leków od podatku. Oprócz tego legitumując się rzeczonym dokumentem mogą oni korzystać ze zniżek na komunikację publiczną czy działalność kulturalną. Wiele instytucji, takich jak muzea czy teatry oferuje emerytom zakup biletów ulgowych. Specjalne zniżki są również dostępne dla emerytów w ośrodkach uzdrowiskowych. Emeryci posługujący się legitymacją są również zwolnieni z abonamentu RTV.

Przeczytaj też:

"Zbliżenia": Agata Młynarska o początkach pracy w telewizji i o tym, jak terapia zmieniła jej życieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas