Reklama

Reklama

Daj mu czas wolny!

Potrzeba wolności i bliskości od zawsze były nieodłącznym elementem każdego związku. Tylko pozornie wydaje się, że są ze sobą sprzeczne i trudne do pogodzenia.

Każda z kobiet ma swój ulubiony napój czy potrawę. Na początku ich smak jest wyborny. Jednak gdyby trzeba było konsumować jedną rzecz cały czas, to doznania smakowe zmniejszałaby się w bardzo szybkim tempie. Podobnie jest w związku. Spędzając cały wolny czas z ukochanym, kobiety powoli zaczynają dostrzegać inne niedoskonałości partnera. Konsekwencją jest także utrata kontaktów z przyjaciółmi, gdyż nie mają czasu na inne więzi niż te związane z byciem w związku.

Reklama

Znudzenie związkiem

Mechanizm, który można też odnieść do tego typu relacji damsko-męskich określa się mianem prawa znużenia. Wynika z niego, że te same bodźce powodują coraz mniejszą reakcję organizmu. Jego skutki nie są natychmiastowe, ale ujawniają się po pewnym czasie.

Jak wiadomo podstawą dobrego związku jest zrozumienie, potrzeba bliskości i uczucie łączące partnerów. Na samym początku ludzie pragną spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Skupiają uwagę głównie na sobie. Potem musi nastąpić stopniowe rozluźnianie więzi i chęć utrzymywania relacji z innymi. Nawet w najbardziej bliskim związku potrzebna jest wolność. Potrzeba spędzania czasu w samotności czy z przyjaciółmi jest naturalna i bardzo przydatna w związku.

Jednak niektóre pary mają błędne przekonanie, że wciąż muszą poświęcać uwagę tylko swojej drugiej połówce. Nie potrafią zrozumieć, jak duże znaczenie ma spędzanie czasu bez siebie. Często kończy się to rozstaniem, zdradą czy nawet rozwodem.

- Każda osoba w związku posiada swój własny świat i próba zabrania go przez osobę, na której nam zależy jest co najmniej niesprawiedliwa. Nie trzeba być jego częścią wystarczy okazać zainteresowanie, ale jednocześnie zachować pewien dystans do życia partnera. Zamykając się w czterech ścianach ogranicza się własne życie do opinii dwóch osób. Brak trzeźwości w myśleniu i podejmowaniu decyzji można traktować jako chorobę.-mówi student Maciej.

Jedna z osób może czuć się przytłoczona brakiem możliwości rozwijania zainteresowań czy po prostu chwili samotności. W każdym człowieku istnieje pragnienie różnorodności doznań estetycznych i fizycznych. Nie chodzi tutaj bynajmniej o zdradę, ale o poczucie, że na świecie nie istnieje tylko partner i moja osoba. Wiele osób uważa, że kontakty nie powinny się ograniczać tylko i wyłącznie do relacji związanych ze związkiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje