Reklama

Poradnik: Trudne rzeczy do prasowania

Koszule, firany, jedwabne sukienki - to naprawdę trudne rzeczy do prasowania. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak doprowadzić do ich idealnej gładkości nie tracąc przy tym nerwów.

O tym musisz wiedzieć już przed

By uzyskać dobry efekt podczas prasowania, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które należy wprowadzić w życie jeszcze wcześniej, niż podczas rozkładania materiałów na desce do prasowania.

Robiąc pranie używaj dobrej jakości proszku i środków zmiękczających. Nie używaj z kolei suszarki bębnowej i odwirowywania o wysokich parametrach. Dlaczego? Materiały mogą być wyjątkowo pogniecione, co utrudni prasowanie.

Koszule, trudno prasowalne sukienki wieszaj zawsze na wieszaku, a następnie wyprostuj je ręką, by zminimalizować zagniecenia. Firany, zasłony czy pościel - czyli duże materiały rozkładaj na suszarce tak, by dodatkowo się nie pogniotły.

Reklama

Stos wysuszonych i przygotowanych do prasowania ubrań układaj w taki sposób, by na samej górze znalazły się te, które będziesz prasować najniższą temperaturą (wełniane), a na samym dole te, które wymagały będą najwyższej (jeans).

Niezbędne jest dobre żelazko. Zaopatrz się także w dobrą deskę do prasowania. Zwróć uwagę na to, by była stabilna i miała możliwość regulacji wysokości. Blat też nie jest bez znaczenia. Najlepiej pokryty materiałem oddającym temperaturę.

Jak prasować trudne tkaniny

Nikt chyba nie zaprzeczy, że jedną z trudniejszych do wyprasowania rzeczy jest męska koszula. Zaraz po niej na podium stoją zasłony i firanki, a następne na liście zdają się być sukienki. Zatem poniżej kilka słów właśnie o nich.

Jak wyprasować koszulę

Już przy jej zakupie zwróć uwagę na jakość materiału. W tym przypadku powiedzenie: "jaka cena, taki towar" sprawdza się absolutnie. Dobre, markowe bawełny są dużo bardziej komfortowe w noszeniu, łatwiej się je prasuje, a z upływem czasu nie deformują się. Pamiętaj, że dobre bawełny koszulowe są sprężyste i po zgięciu palcami nie pozostanie trwałe zagniecenie.

Prasowanie koszuli należy zacząć od sztywnych elementów, takich jak kołnierzyk, mankiety, listwy guzikowe przy rękawach, karczek i ramiona. Rękawów nigdy nie prasuj na kant, tylko zawsze na okrągło.

Bardzo ważne jest również  staranne rozprasowanie szwów, zwłaszcza tych bocznych. To one podczas prania szczególnie się gniotą i deformują. Jeśli o tym zapomnisz,  wzdłuż nich będą się tworzyć marszczenia.

Jak prasować firany i zasłony

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie wszystkie firany należy prasować. Żakardowe, z organtyny kreszowanej, z woalu kreszowanego, z sable tego zwyczajnie nie wymagają. Te wystarczy wyprać bez wirowania, porządnie rozłożyć, a następnie rozwiesić wilgotne.

Jeśli jednak masz firany z organtyny gładkiej, woalu gładkiego czy tiulu - prasowanie jest nieuniknione. Co wtedy?

Skorzystaj z opcji prasowania w pionie. Żelazka z generatorem pary, uwalniają tak duży strumień pary, że wystarczy powiesić lekko wilgotne firany na swoje miejsce i używając żelazka z generatorem pary przeprasować wiszące firany w pionie! Zapomnij o prasowaniu na desce! Raz, dwa i gotowe! To samo można zrobić w przypadku zasłon, nawet tych z grubszych materiałów.

Podczas prasowania dużych kawałków materiału, na przykład prześcieradeł i, warto postawić obok deski do prasowania krzesło, albo nawet dwa i nakryć je ręcznikiem. Pomoże to ułożyć na nich uprasowane część i uniknąć ich zagniecenia, a także ewentualnego zabrudzenia.

Jak prasować sukienki

W przypadku sukienek, wszystko zależy od tkaniny, z której są uszyte.

Bawełna - jasne bawełny prasuj raczej na prawej stronie, ciemne z kolei na lewej. By zapobiec błyszczeniu się tkaniny, przykrywaj ją płócienną lub lnianą ściereczką. Odpowiednia temperatura dla bawełny to 150, a nawet 180 st. C.

Len należy prasować, gdy jest wilgotny. Po prasowaniu powieś ubranie jeszcze na chwilę na sznurku, aby całkowicie wyschło. Len należy prasować w wysokiej temperaturze 180 - 220 st. C.

Jedwabnych ubrań nie wolno wyżymać, ani odwirowywać. Po upraniu najlepiej powieś je po prostu z wodą. To zapobiegnie pognieceniu. Prasuj zawsze na lewej stronie, dzięki temu unikniesz wybłyszczenia. Prasowanie zaczynaj zawsze od falbanek, haftów itp. Jedwabne rzeczy na wszelki wypadek najlepiej jest prasować przez mokrą ściereczkę. Jedwabie, zarówno te naturalnie, jak i sztuczne,  prasuje się w niskiej temperaturze, pomiędzy 90 a 120 st. C.

Dzianiny oraz wszelkie wyroby wełniane prasuj zawsze na prawej stronie, koniecznie przez płócienną i wilgotną ściereczkę. Pamiętaj też, by nie przesuwać żelazkiem po tkaninie, lecz by je delikatnie przykładać. Wełna wymaga około 120 do 150 st. C przy prasowaniu.

Jeśli jednak nie chcesz zaprzątać sobie głowy regulacją temperatury, warto zaopatrzyć siew żelazka z technologią Optimal Temp, w których nie trzeba regulować temperatury.   

Ponadto sukienki można również efektywnie prasować w pionie, jeśli mamy żelazko z generatorem pary, gdzie wyrzut pary skutecznie likwiduje nawet uciążliwe zagniecenia.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy