Tak przyśpieszysz swój metabolizm. Naukowcy odkryli pewną zależność
Sen nie tylko regeneruje nasze ciało oraz umysł, lecz także może płynąc na to, jak szybko będziemy spalać tłuszcz! Naukowcy odkryli bowiem, że jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o naszą higienę snu, możemy przyśpieszyć swój metabolizm, a co za tym idzie – szybciej gubić nadprogramowe kilogramy.
Spis treści:
Jak sen wpływa na nasz metabolizm?
Nowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wskazują na ścisły związek pomiędzy snem a metabolizmem. Okazuje się bowiem, że sen może odgrywać kluczową rolę w regulacji naszego tempa przemiany materii, co ma bezpośrednie przełożenie na zarządzanie wagą i zdrowiem metabolicznym!
Naukowcy z University of California w San Francisco oraz Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane od ponad 100 000 uczestników badań, sprawdzając, jak długość i jakość snu wpływają na szybkość metabolizmu. Wyniki badań wykazały, że osoby śpiące mniej niż 6 godzin dziennie mają tendencję do wolniejszego tempa przemiany materii i wyższego poziomu tkanki tłuszczowej. Z kolei ci, którzy regularnie śpią po 7-9 godzin, notują szybsze tempo metabolizmu i łatwiej utrzymują zdrową wagę.
Krótszy sen to wolniejszy metabolizm?
Według wyników badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Communications", brak snu może powodować zmniejszenie wrażliwości na insulinę, co z kolei prowadzi do zaburzeń gospodarki glukozowej. Insulinooporność, często związana z otyłością i cukrzycą typu 2, może być wynikiem chronicznego niedoboru snu. Badania prowadzone na grupach kontrolnych wykazały, że osoby, które spały zaledwie 4-5 godzin dziennie przez tydzień, doświadczyły spadku metabolizmu nawet o 10%.
Ponadto, brak snu zaburza wydzielanie hormonów regulujących głód i sytość - greliny i leptyny. Grelina, odpowiedzialna za uczucie głodu, jest wydzielana w większych ilościach po nieprzespanej nocy, co prowadzi do większego spożycia kalorii i tendencji do przejadania się. Leptyna z kolei hamuje apetyt, sygnalizując mózgowi, że organizm nie potrzebuje więcej jedzenia, a także wpływa na tempo przemiany materii, zwiększając spalanie energii, gdy zapasy tłuszczu są wysokie.
O której najlepiej chodzić spać, aby poprawić metabolizm?
Z badań wynika, że nie tylko długość, ale również pora snu ma znaczenie dla naszego metabolizmu. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zasypiamy między godziną 22 a 23. Eksperci ds. snu z Harvard Medical School podkreślają, że nasz naturalny rytm dobowy jest dostosowany do cykli światła i ciemności. Zasypianie w tych godzinach wspiera produkcję melatoniny, która pomaga w regeneracji i sprzyja optymalnemu funkcjonowaniu hormonów odpowiedzialnych za metabolizm.
Chodzenie spać zbyt późno, zwłaszcza po północy, może prowadzić do zaburzeń cyklu dobowego i zmniejszenia jakości snu, co z kolei wpływa na spowolnienie metabolizmu oraz zwiększa ryzyko gromadzenia tkanki tłuszczowej. Aby zoptymalizować przemianę materii, warto kłaść się spać regularnie przed północą.
Jak poprawić jakość snu?
Skoro sen ma tak duży wpływ na metabolizm, warto zadbać o jego jakość. Eksperci z National Sleep Foundation zalecają kilka prostych kroków:
- Ustal regularny harmonogram snu - chodzenie spać i wstawanie o stałej porze pomaga regulować rytm dobowy.
- Ogranicz ekspozycję na światło niebieskie - na godzinę przed snem warto zrezygnować z używania smartfonów i komputerów, które emitują światło zakłócające produkcję melatoniny.
- Stwórz przyjazne warunki do snu - cicha, ciemna i chłodna sypialnia sprzyja głębszemu i bardziej regenerującemu snu.
- Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem - te substancje mogą zakłócać cykle snu i zmniejszać jego efektywność.