Reklama

Reklama

Mocne rozmowy, Aneta Pondo

"Mocne rozmowy" z Moniką Jurczyk, Olą Budzyńską, Dagmarą Skalską, Michałem Godlewskim i Joanną Hussakowską przeprowadziła Aneta Pondo.

Widzisz, że Monika zawsze jest ubrana jak gwiazda. Słyszysz, że obroty firmy Oli w ubiegłym roku przekroczyły kilka milionów. Patrzysz z niedowierzaniem, jak Dagmara wstaje wzmocniona po każdym ciosie od życia. Zazdrościsz Michałowi, że znów prowadzi live z Tajlandii. Chcesz jak Joanna mieć dystans do własnego ciała. Oto mocna piątka: Monika Jurczyk (Osa, osobista stylistka), Ola Budzyńska (Pani Swojego Czasu), Dagmara Skalska (Pozytywna Egoistka), Michał Godlewski (breathmen, Instytut Oddychania), Joanna Hussakowska (5Rytmów) - bohaterowie "Mocnych rozmów".

O swoich rozmówcach mówi Aneta Pondo:

Reklama

Życie każdego z bohaterów jest materiałem na scenariusz filmowy. Klasyka, można powiedzieć. Dopada ich kryzys, więc wyruszają w podróż, na swojej drodze muszą pokonać przeszkody i przejść próby, by dowieść swojej determinacji i odwagi, i zdobyć skarb. 
Można czytać tę książkę scenami: Monika Jurczyk, która rozpaczliwie szuka diagnozy i sposobów na uleczenie ciała. W jednym momencie na wieczorze autorskim promującym jej książkę, a za chwilę w szpitalnym łóżku, na którym nie może nawet podnieść głowy.

Kolejna bohaterka: Ola Budzyńska, której energia odpala się, jak na zawołane, jakby jej ktoś guzik przycisnął, by nieść się w świat do kobiet, które oglądają, słuchają ją i notują: o celach, o zarządzaniu, o przeorganizowywaniu życia w rodzinie i przekazywaniu dostępu do obowiązków rodzinnych mężowi i dzieciom, bo już wiedzą, że prasowanie koszul i smarki dzieci nie powinny być przypisane tylko do ich roli. I ta sama Ola, która w gorszych dniach zastanawia się, czy jest dobrą mamą, bo więcej czasu poświęca choremu synowi niż zdrowemu, i wracająca myślami do koszmaru sprzed kilku lat, gdy pierwszy raz usłyszała diagnozę.

A Dagmara Skalska? Która scenę wybrać najpierw? Jak wymyka się w nocy do chłopaka, którego dopiero co poznała i za którego wyjdzie za maż dwa miesiąc później? A może jak rodzi córkę Gaję? Poród nazywa doświadczenie granicznym, jak śmierć, do której nie da się przygotować. Czego doświadczyła zresztą, gdy mąż umierał na jej rękach.

Michał Godlewski. Niby zaczyna wywiad od duszy, więc wydaje się, że będzie miękko i łagodnie, a za chwilę wali prawdą w oczy, że żaden szaman nie da nam odpowiedzi jak żyć, i że bycie naprawdę Żywym wcale nie oznacza lekkości i rozpływania się w szczęściu.

W tym scenariuszu jest jeszcze Joanna Hussakowska. Jej odcinek zaczęłabym od brawurowej sceny w samochodzie, gdy na przednim siedzeniu, niemal na desce rozdzielczej rodzi swoje trzecie dziecko a mąż siedzący obok mówi "o ku*a, E.T."

Można zrobić jeszcze krok w przyszłość. Oczami wyobraźni widzę scenę, jak Monika Jurczyk, która kilka razy powtarza w wywiadzie, że chciałaby być jak Beyonce, spotyka w końcu swoją idolkę i razem z nią rusza w trasę koncertową.

Wywiady podglądała Barbara Bogacka, której dopełniła książkę intymną fotoopowieścią. Dzięki zdjęciom czytelnicy siedzą razem z bohaterami przy stoliku, na tarasie, na trawie, zanurzeni w świecie, w którym liczy się nie tylko wizerunek, ale siła autentycznego słuchania i mówienia.

Aneta Pondo, "Mocne rozmowy", wyd. Miasto Kobiet, 304 strony, zdjęcia Barbara Bogacka.

INTERIA/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje