Nad Polskę nadciąga potężny antycyklon. Niepokojące prognozy pogody

Już w najbliższych dniach nad Polską pojawi się antycyklon, który sprowadzi dużo pogodnego nieba i niewiele opadów. Według synoptyków przez co najmniej 10 dni w wielu miejscach w kraju nie spadnie nawet jedna kropla deszczu. Choć z jednej strony słoneczne dni cieszą, to z drugiej stanowią duże ryzyko pożarowe w lasach.

Antycyklon przyniesie chłód i brak deszczu
Antycyklon przyniesie chłód i brak deszczu123RF/PICSEL

Europa jest aktualnie pod pływem potężnego antycyklonu, który do naszej części kontynentu sprawdza chłodniejsze powietrze i bezdeszczowy okres. Według danych metrologicznych sumy opadów przez najbliższe kilkanaście dni nie przekroczą 1-5 mm, więc są to znikome ilości. Większy deszcz przewidywany jest jedynie na południu - szczególnie w rejonach górskich - ale i tak będą one znacznie niższe, niż wynika to ze średniej normy dla obecnej pory roku.

Czy Polsce grozi susza?

Kilkanaście nadchodzących bezdeszczowych dni nie stanowi dla naszego kraju zagrożenia suszą, gdyż ostatnie miesiące były stosunkowo wilgotne. Póki co będziemy więc mieć do czynienia co najwyżej z posuchą.

Większy problem pojawia się jednak w lasach, ponieważ wystarczy zaledwie kilka dni bez opadów, aby pojawiło się niebezpieczeństwo pożarowe. Już teraz na północy Polski obserwuje się wysoki i bardzo wysoki poziom zagrożenia, a według prognoz taki stan rzeczy będzie miał miejsce na większym obszarze kraju. Jeśli więc przewidywania sympatyków się sprawdzą, za kilka dni problem będzie bardzo poważny.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach

Najbliższe dni powinny być słoneczne
Najbliższe dni powinny być słoneczne123RF/PICSEL

Eksperci ostrzegają również, że sytuacja w kraju może ulec pogorszeniu w kolejnych tygodniach. Obecne prognozy pogody wskazują bowiem dominację wyżów, która sprawi, że problem z brakiem opadów będzie tylko narastał. Szczególnie sucho zapowiada się również na przełomie maja i czerwca. Podobnie sytuacja ma wyglądać w górach, gdzie również nie przewiduje się deszczu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas