Rodzice mogą dostać od państwa dodatkowe 400 złotych. Od kwietnia rusza nowy program

Od 1 kwietnia rodzicie będą mogli składać wniosek o dofinansowanie opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nabór do nowego rządowego programu, realizowanego w ramach Polskiego Ładu, został zapowiedziany już w 2021 roku. Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł. Kto może liczyć na wsparcie?

Już 1 kwietnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dopłatę w wysokości maksymalnie 400 zł miesięcznie
Już 1 kwietnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dopłatę w wysokości maksymalnie 400 zł miesięcznie123RF/PICSEL

Nowe wsparcie dla rodziców. Zapisy ruszają już niedługo

Rodzice będą mogli zapisywać się do nowego, rządowego programu, powstałego w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z jego zasadami,  państwo będzie opłacało część miesięcznych kosztów związanych z opieką nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Co istotne, dofinansowanie dotyczy jedynie dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO) - który miesięcznie może wynieść nawet 1000 złotych. W konsekwencji na "żłobkowe" mogą liczyć głównie rodzice jedynaków.   

"Żłobkowe" ruszy w Polsce już niedługo. Od 1 kwietnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dopłatę w wysokości maksymalnie 400 zł miesięcznie. Jednak, jeśli miesięczna opłata za żłobek wynosi mniej niż 400 zł, kwota dofinansowania zostanie odpowiednio pomniejszona. Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśniła to podczas rozmowy w "Rzeczpospolitą".

Przykładowo: jeżeli miesięczna opłata za żłobek to 350 zł, to dofinansowanie również wyniesie 350 zł. Jeżeli rodzic płaci 700 zł, to dofinansowanie wyniesie 400 zł. Chodzi o to, by rodzice finalnie płacili mniej
zaznaczyła szefowa resortu.
Rządowe dofinansowanie dotyczy jedynie dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym
Rządowe dofinansowanie dotyczy jedynie dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym 123RF/PICSEL

Minister Marlena Maląg wytłumaczyła również,  że pieniądze nie będą trafiać do rodziców, a bezpośrednio do wskazanych placówek. Odpowiednia kwota będzie przesyłana na konto żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Dodała, że świadczenie nie pokrywa kosztów wyżywienia.

Jak złożyć wniosek o dofinasowanie?

MRiPS poinformował, że aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w ZUS. Wniosek o "żłobkowe" będzie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. "Rodzice bardzo dobrze znają tę ścieżkę. Dokładnie tą samą drogą wnioskują o świadczenie wychowawcze, dobry start czy nowy rodzinny kapitał opiekuńczy. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie mają z tym problemu" - tłumaczy minister Marlena Maląg.

Wnioski można składać za pośrednictwem: 

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłacaniem dofinansowań będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Żłobkowe” ruszy w Polsce już niedługo
„Żłobkowe” ruszy w Polsce już niedługo123RF/PICSEL

***
Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas