Ważne zmiany w ulgach podatkowych. Co można odliczyć w tym roku? Sprawdź, zanim rozliczysz PIT

Zgodnie z zapisami, które zawiera ustawa o PIT, dla podatników przygotowano liczne możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Jedną z najczęściej wybieranych jest m.in. ulga na dzieci. Co można odliczyć od podatku oprócz tego? Przedstawiamy najważniejsze informacje o ulgach podatkowych 2023.

Ulgi podatkowe 2023 roku. Dowiedz się, co nowego wprowadza Polski Ład
Ulgi podatkowe 2023 roku. Dowiedz się, co nowego wprowadza Polski Ład123RF/PICSEL

  • Nowy Ład zrewolucjonizował wiele aspektów związanych z rozliczeniami z Urzędem Skarbowym. Dlatego warto uaktualnić informacje na temat tego, co można odliczyć od podatku w 2023 roku. Dobrze też dowiedzieć się więcej o końcowej dacie złożenia dokumentacji podatkowej w Urzędzie Skarbowym w bieżącym roku
  • Przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące odliczeń, a także ulg podatkowych w 2023 roku. Dowiesz się, kiedy rozliczyć PIT, jakie są zasady naliczania ulgi na dzieci w 2023. Wyjaśnimy też, o czym pamiętać przy składaniu rozliczenia w Urzędzie Skarbowym

Do kiedy rozlicza się PIT? Najważniejsze informacje

Podatnicy mają obowiązek złożyć PIT-37 za miniony, 2022 rok do 30 kwietnia 2023 roku. Dokumenty można wysyłać już od 15 lutego. Trzeba przy tym pamiętać, że 30 kwietnia 2023 roku przypada na dzień wolny od pracy.  Z tego powodu rozliczenie może zostać złożone w Urzędzie Skarbowym nawet 2 maja 2023 roku. Nie są to jedyne ważne informacje związane z nowym rokiem podatkowym. W takim razie, co jeszcze warto wiedzieć?

Nowe ulgi podatkowe w 2023 roku

W 2023 roku pojawią się nowe możliwości odliczenia od podatku. Zalicza się do nich: ulga na powrót, a także ulga dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorówW zeznaniu rocznym będzie można również po raz pierwszy wykazać ulgi dla przedsiębiorców.

Osoby prowadzące działalność od 2023 roku mają możliwość odliczenia ulgi: na innowacyjnych pracowników, prototyp, ekspansję, robotyzację, czy sponsoring. Zmianą jest też to, że z rozliczenia za 2022 rok można przekazać nie 1 proc. a aż 1,5 proc. podatku na konto organizacji pożytku publicznego.

Czy będzie ulga na dzieci w 2023 roku?

Z ulgi prorodzinnej 2023 mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na zasadzie skali podatkowej
Z ulgi prorodzinnej 2023 mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na zasadzie skali podatkowej123RF/PICSEL

Rodzice wychowujący pociechę wspólnie lub oddzielnie, często zadają pytanie, czy będzie ulga na dzieci w 2023 roku. Mamy dobrą wiadomość - ulga na dzieci 2023 będzie przyznawana.

Z ulgi prorodzinnej 2023 mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na zasadzie skali podatkowej, na podstawie formularzy PIT-36 i PIT-37. Jej wysokość zależy od liczby posiadanych dzieci:

  • Na jedno dziecko przypada kwota: 1 112,04 zł;
  • Na dwoje dzieci: 2 224,12 zł;
  • Na troje dzieci: 4 224, 12 zł;
  • Na czworo dzieci 6 924, 12 zł.

Nowy Ład a ulga na dziecko 2023 - wprowadzono zmiany

W związku z wprowadzeniem programu reform ekonomiczno-społecznych pt. Nowy Ład, pojawiły się pewne zmiany. Są związane również ze sposobem rozliczania ulgi na dziecko-ulgi prorodzinnej.

Zastosowano kryterium dochodowe, które warunkuje wysokość ulgi na dzieci 2023. Odliczenie od podatku mogą wykonać małżeństwa, które generują dochód w wysokości od 30 tys. zł do 112 tys. zł rocznie. W przypadku samotnych rodziców ten przedział prezentuje się następująco, to kwota od 30 tys. zł do 56 tys. zł.

Co można odliczyć od podatku? Inne ulgi podatkowe w 2023 roku

Na 2023 rok Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała aż 18 ulg, dzięki którym można obniżyć wysokość podatku. Z dokładnym wykazem, a także szczegółowymi informacjami na temat każdej z nich, można się zapoznać na rządowej stronie gov.pl.  Które zaliczają się do najczęściej wybieranych?

Ulga na Internet

Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby, które używają sieci na telefonie komórkowym, czy w miejscu zamieszkania
Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby, które używają sieci na telefonie komórkowym, czy w miejscu zamieszkaniaBartłomiej MagierowskiEast News

Jedną z nich jest ulga na Internet. Można ją bez problemu odliczyć od dochodu. Warto też wspomnieć, że można to zrobić wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Wysokość odliczenia nie może w tym przypadku przekroczyć kwoty 760 złotych. 

Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby, które używają sieci na telefonie komórkowym, czy w miejscu zamieszkania. Dotyczy to również tych, którzy korzystają z sieci wireless, kafejki internetowej lub dysponują przenośnym modemem podłączonym do laptopa.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom, które są właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Dotyczy to również posiadaczy nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Odliczenie jest dostępne dla tych, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację, a kwota ulgi nie może przekroczyć 53 000 złotych. Dokładne informacje na temat warunków, których trzeba przestrzegać przy odliczaniu ulgi termomodernizacyjnej, znajdują się na stronie podatki.gov.pl.

Do najważniejszych zmian zalicza się obniżenie podstawowej stawki podatku. Została obniżona z 17 proc. do 21 proc.
Do najważniejszych zmian zalicza się obniżenie podstawowej stawki podatku. Została obniżona z 17 proc. do 21 proc. Bartłomiej MagierowskiEast News

Ulga rehabilitacyjna

Do często wybieranych odliczeń od podatków zalicza się również ulga rehabilitacyjna. Jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych lub tych, które mają ją na utrzymaniu. Z odliczenia mogą skorzystać też ci, którzy ponieśli wydatki na rehabilitację lub koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Jak będziemy się rozliczać w 2023?

Dużo osób zastanawia się nie tylko nad tym, które ulgi można odliczyć, ale także, jak będziemy się rozliczać w 2023 roku. To dlatego, że jest to pierwszy raz, kiedy rozliczanie PIT-ów będzie przebiegać na podstawie nowo wprowadzonych przepisów Polskiego Ładu.

Do najważniejszych zmian zalicza się obniżenie podstawowej stawki podatku. Została obniżona z 17 proc. do 12 proc. Podniesiono natomiast kwotę wolną od podatku - do 30 tys. złotych, a także drugi próg podatkowy - do 120 tys. złotych.

Odliczanie składki zdrowotnej zależy od wybranego rodzaju opodatkowania

Efektem ustawy o tzw. Polskim Ładzie jest również to, że nie można już dokonywać odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według dotychczasowych zasad. Jakie są nowe warunki?

Odliczenie zależy od rodzaju opodatkowania wybranego na dany rok. Ma to wpływ na to, czy składka zdrowotna zostanie odliczona od dochodu, czy przychodu w wyliczaniu zaliczki na podatek lub w ramach kosztów uzyskania przychodu.

Dodanie załącznika PIT/O umożliwia skorzystanie z ulgi

Żeby skorzystać z ulg podatkowych w 2023 roku, konieczne jest dodanie do dokumentów PIT-36, PIT-37 i PIT-28 załącznika PIT/0. Wypełniając go w odpowiedni sposób, można skutecznie skorzystać z wybranych z aż 18 ulg, które przygotowało Państwo.

Czytaj również: 

"Wydarzenia": Polski Ład do poprawki. Premier zapowiada zmianyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas