Nie ma prostszego dania od owsianki? Trywialny błąd odbiera jej walory

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Odpowiedź na pytanie, czy owsianka jest zdrowa, wydaje się oczywista. Właśnie to danie ląduje często na szczycie list najbardziej pożywnych śniadań. Okazuje się jednak, że przez prozaiczne błędy w kuchni możemy podnieść jej indeks glikemiczny i sprawić, że będzie dla organizmu specjałem trudniejszym do strawienia. Nie stawiaj takich wyzwań przed swoim żołądkiem i sprawdź, jak poprawnie zrobić owsiankę.

Poznaj tajniki gotowania owsianki
Poznaj tajniki gotowania owsianki123RF/PICSEL

Owsianka, czyli pomysł na proste śniadanie

Jako jedną z zalet owsianki wskazuje się prostotę przygotowanie. Nie trzeba mieć fachowej wiedzy kulinarnej ani doświadczenia, by z powodzeniem ją przyrządzić. To idealne danie dla początkujących kucharzy, którzy szukają smacznych i sycących dań, które bez trudu da się modyfikować.

Przepis na owsiankę zawsze może wyglądać nieco inaczej. Wśród popularnych dodatków królują świeże i suszone owoce, orzechy, miód, nasiona. Coraz więcej osób eksperymentuje z owsiankami na słono, które sprawdzają się w kuchniach smakoszy preferujących wytrawne smaki. W takich wariacjach w miseczkach lądują jajka, warzywa i sery. Niezależnie od tego, która wersja przekonuje cię bardziej, upewnij się, że wiesz, jak przygotować płatki, aby zachować najcenniejsze właściwości owsianki.

Kokosowa owsiankaTV Interia

Rodzaje płatków owsianych

Przygotowanie zdrowego śniadania zaczyna się od wyboru artykułów najwyższej jakości. Nie inaczej jest w przypadku owsianki. Wielu z nas decyduje się na płatki owsiane błyskawiczne, kierując się oszczędnością czasu, ponieważ nie wymagają gotowania. Są one jednak najbardziej przetworzonym produktem z tej kategorii, cechującym się najmniejszą wartością odżywczą.

Z tego powodu lepiej wybierać płatki owsiane:

  • zwykłe — otrzymywane z całego ziarna, ale wymagające najdłuższej obróbki;
  • górskie — wytwarzane z pokrojonego ziarna, co skraca czas ich gotowania.
Kupując płatki owsiane, dokonaj właściwego wyboru
Kupując płatki owsiane, dokonaj właściwego wyboru123RF/PICSEL

Gotowanie owsianki — tego błędu unikaj za wszelką cenę

Chęć uzyskania gęstej, kremowej owsianki stwarza spore ryzyko popełnienia błędu, przez który:

  • danie jest bardziej ciężkostrawne,
  • wzrasta jego indeks glikemiczny,
  • zmniejsza się zawartość substancji odżywczych.

Czasem dochodzi do niego przez zwykłą nieuwagę. Mowa bowiem o przegotowaniu owsianki, o które nietrudno zwłaszcza o poranku, gdy szykując się do codziennych obowiązków, robimy kilka rzeczy jednocześnie. Pojawia się zatem pytanie, jak długo gotować owsiankę?

Od momentu zagotowania się wody lub mleka, zwykłe płatki owsiane gotuj na małym ogniu przez 10 minut, płatki owsiane górskie dwa razy krócej. Następnie zdejmij je z ognia i zostaw pod przykryciem na dodatkowe 5 minut. Dzięki temu zyskają pożądaną konsystencję, bez utraty najcenniejszych walorów.

Dlaczego warto jeść owsiankę? Jelita będą wdzięczne

To jedna z najbardziej wartościowych propozycji na śniadanie, kiedy organizm potrzebuje paliwa po okresie nocnego postu. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego owsianka wspiera perystaltykę jelit, chroniąc przed zaparciami i sprzyjając przemianie materii. Jednocześnie syci na długo, więc poranne burczenie w brzuchu nie będzie odrywać cię od ważnych obowiązków. Okaże się ważnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu.

Regularne spożywanie płatków owsianych sprzyja obniżaniu poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, a także trzymaniu ciśnienia tętniczego w ryzach. Stanowią one bardzo dobre źródło magnezu, który wzmacnia mięśnie i zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków serca oraz udarów mózgu.

Zalet jedzenia owsianki jest wiele. Przysłuży się nie tylko o poranku
Zalet jedzenia owsianki jest wiele. Przysłuży się nie tylko o poranku123RF/PICSEL

Nie tylko na śniadanie

Mimo że owsianka kojarzona jest z porannym jadłospisem, jedzenie jej w porze kolacji też może mieć bardzo dobry wpływ na ważne procesy życiowe. Ze względu na skład, w którym nie brakuje magnezu, ale też potasu i witaminy B6, sprzyja produkcji serotoniny. Ona z kolei wieczorem przekształca się w melatoninę, które reguluje pracę ludzkiego zegara biologicznego i ułatwia zapadnięcie w głęboki, regenerujący sen.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas