5 trików, dzięki którym przedłużysz świeżość bukietu z bzu. Zwróć uwagę na jeden szczegół

Co zrobić by bez stał dłużej w wazonie? Fioletowe i białe bukiety bzu są bez dwóch zdań symbolem cieplejszych dni. W maju z chęcią przynosimy tę roślinę do domu, ciesząc się jej wyjątkowym wyglądem i zapachem. Sezon na bez jest jednak wyjątkowo krótki. Dlatego też warto zadbać o dbałość bukietów. Oto 5 trików, dzięki którym przedłużysz świeżość bukietu z bzu.

Lilak, potocznie zwany bzem, pięknie pachnie
Lilak, potocznie zwany bzem, pięknie pachnie123RF/PICSEL

Jak przedłużyć żywotność bzu?

Lilak pospolity, czyli popularny bez, to krzew osiągający kilka metrów wysokości, z chęcią uprawiany w ogrodach wielu z nas. Często spotkać możemy go również w parkach czy na osiedlowych skwerach. Okres jego kwitnienia przypada na czas od końca kwietnia do pierwszej dekady czerwca. Najintensywniej roślina obsypuje się jednak kwiatami w maju.

Nadchodzi więc okres, kiedy z chęcią będziemy przynosić do mieszkań gałązki bzu, chcąc ozdobić nimi wnętrza. Jako że bez szybko przekwita, warto znać sposoby na przedłużenie świeżości bukietu. Jak to zrobić?

Co zrobić żeby bez stał dłużej w wazonie?

Lilak pospolity jest dość kapryśną rośliną, która wymaga odpowiedniego podejścia. Chcąc wnieść do wnętrza mieszkania powiew świeżości i ustawić w nim bukiet bzu, zbierzmy roślinę wyłącznie o określonych porach dnia. W przeciwnym razie pachnąca kompozycja może szybko zmarnieć. Kwiaty bzu najlepiej zrywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Pamiętajmy przy tym, aby nie łamać bzu ani go nie urywać. Bukiet stwórzmy przy pomocy ostrych nożyczek lub sekatora.

Zanim bukiet wyląduje w wazonie zadbajmy o dolne części gałązek. Te należy dokładnie oczyścić z liści. Zielona część rośliny, w momencie, w którym zostanie zanurzona w wodzie, może bowiem zacząć gnić, znacząco skracając żywotność kwiatów.

Warto zadbać o kilka rzeczy, by bukiet z bzu stał jak najdłużej
Warto zadbać o kilka rzeczy, by bukiet z bzu stał jak najdłużej123RF/PICSEL

Jak zachować świeżość bzu? Zwróć uwagę na ten szczegół

Kwiaty bzu warto również zahartować. W tym celu zanurz końcówki zerwanej rośliny w gorącej wodzie na pół minuty, a następnie przełóż bukiet do wazonu. Kontakt z wrzątkiem pod żadnym pozorem nie powinien być dłuższy. W ten sposób możesz zaszkodzić roślinie.

Pamiętaj także o częstej zmianie wody. Ten zabieg warto wykonywać nawet dwa razy dziennie. Przy okazji warto obmywać końcówki gałązek zimną wodą oraz delikatnie je przycinać. W ten sposób udrożnimy kanaliki, którym roślina pobiera płyn.

Sprawdzić może się także ożywcza kąpiel. W tym celu wystarczy zanurzyć kwiaty w misce z zimną wodą i pozostawić na kilka godzin. Roślina będzie sprężysta i zachowa świeżość na długie dni.

W domu Kwaśniewskich nie rozmawia się o polityce. Ola Kwaśniewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas