Długo kwitną i są wyjątkowo łatwe w uprawie. Koniecznie zasadź w ogrodzie

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Przydomowy ogródek, barwnie rozjaśniony feerią kolorów, to marzenie niejednego działkowca. By tak się stało warto zaprosić do niego te rośliny, których kwiaty zachwycają ilością barw, a jednocześnie nie są zbyt wymagające. Jedna z propozycji nawet za niewielką opiekę odpłaci się wyjątkowym wyglądem. Jak uprawiać lwie paszcze? To nowy hit wśród ogrodników.

Jak uprawiać lwie paszcze? Łatwe w uprawie, długo kwitną i zachwycają kolorami
Jak uprawiać lwie paszcze? Łatwe w uprawie, długo kwitną i zachwycają kolorami123RF/PICSEL

Jakie kwiaty jednoroczne do ogrodu? Działkowcy pokochali tę roślinę

Lwie paszcze, jak powszechnie nazywa się wyżliny większe, to jednoroczne rośliny, które coraz częściej ozdabiają przydomowe ogródki. Wracają do łask działkowców głównie z uwagi na swój imponujący wygląd, za którym stoją zupełnie niewielkie wymagania.

W rzeczywistości lwie paszcze przed wiekami były najprawdopodobniej dzikimi mieszkańcami łąk w Hiszpanii i we Włoszech, już przed laty rozgaszczając się również, już jako roślina ozdobna, w Polsce. Ich nazwa odnosi się do charakterystycznego, dwudzielnego kształtu kwiatu, który rzeczywiście przypomina nieco lwią paszczę. W języku angielskim znane są jednak jako "kłapiące smoki".

Lwie paszcze silnie się rozkrzewiają, a ich łodygi osiągają najczęściej wysokość od 20 cm do nawet metra. Chcąc zaprosić ich do swojego ogródka warto mieć ten fakt na uwadze. Potrzebują nieco więcej miejsca, ale ostatecznie zachwycą swojego właściciela barwnymi kwiatami, zebranymi na szczycie łodygi w ozdobne i gęste grona. Mogą kojarzyć się nieco z malwami, jednak są zwykle niższe i pełniejsze.

Lwie paszcze: nasiona. Pamiętaj o odpowiednim stanowisku

Lwie paszcze są roślinami jednorocznymi, idealnie nadającymi się do obsadzenia rabat. Świetnie czują się również w donicach (także tych wiszących) oraz skrzyniach. Zanim jednak trafią do gruntu, należy dobrze przemyśleć ich stanowisko.

Lwie paszcze uwielbiają słoneczne stanowiska, gdzie kwitną obficiej i są mniej narażone na choroby grzybowe. Preferują przy tym żyzne, piaszczysto-próchnicze podłoża o pH zbliżonym do 5,5-6,6. Tolerować będą również słabsze typy gleb, z wyjątkiem tych podmokłych.

Kiedy siać lwie paszcze do gruntu? Idealne na rabaty, do donic i skrzyń

Wysiew nasion pozostawia działkowcom wybór. Już w marcu roślinę można bowiem sadzić w pojemnikach umieszczonych we wnętrzu pomieszczenia, by kolejno, gdy rozsada osiągnie około 10 cm wysokości, przesadzić ją do większej donicy czy skrzyni lub do ogrodu. Nasiona można wysiać również wprost do gruntu. Odpowiednim terminem jest w tym przypadku okres od kwietnia do maja. Wówczas lwią paszczę sieje się w rzędach, pikując kolejno sadzonki posiadające 2 lub 3 liście właściwe.

Jak wygląda kwiat lwia paszcza? Zachwyca ilością kolorów
Jak wygląda kwiat lwia paszcza? Zachwyca ilością kolorów123RF/PICSEL

Wkrótce roślina wyda pierwsze kwiaty, ciesząc oko ich barwą przez wyjątkowo długi czas. Lwie paszcze kwitną bowiem od czerwca aż do października (a nawet pierwszych przymrozków), zachwycając wieloma żywymi kolorami - najczęściej żółtym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, fioletowym i białym. Wydzielają przy tym wyjątkowo przyjemny, lekko cytrynowy zapach.

Jak wygląda kwiat lwia paszcza? Zadbaj w ten sposób, a zachwyci

Lwie paszcze to w zasadzie rośliny bezproblemowe. W początkowej fazie rozwoju i w trakcie letnich upałów należy jednak pamiętać o systematycznym dostarczaniu im odpowiedniej dawki wody. Lubią umiarkowanie wilgotne, ale nie zupełnie mokre podłoże.

Niedobór wody, którego następstwem jest zasychanie rośliny lub jej nadmiar, łączący się z gniciem korzeni, to niemalże jedyne problemy, jakie mogą spotkać lwie paszcze. Uprawa tych kwiatów wyjątkowo rzadko wiąże się bowiem z koniecznością walki z chorobami lub jakimikolwiek szkodnikami. Ogrodnicy zgodnie przyznają, że to jedne z bardziej przyjaznych im gatunków. Jedynym mankamentem jest konieczność corocznych dosiewów i sadzenia rośliny.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas