Jak zabezpieczyć róże na pniu zimą? Mało kto zna ten sposób

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Róże pienne to urokliwe rośliny, które w okresie zimy wymagają szczególnej troski. Z uwagi na to, że powstają one w wyniku szczepienia na pniu, są one dość wrażliwe i nieodporne na mrozy. Z tego powodu zimą musimy koniecznie zabezpieczyć je przed chłodem. Oto jak to zrobić.

Jak zabezpieczyć różę pienną na zimę?
Jak zabezpieczyć różę pienną na zimę? 123RF/PICSEL

Róża na pniu określana również różą pienną to piękna roślina, która przybiera kształt charakterystycznych różanych drzewek. Te rośliny ozdobne wspaniale zdobią nasze ogródki wiosną i latem, jednak są dość delikatne i wrażliwe na mrozy. Jeśli więc chcemy, aby nasza róża pienna pięknie zakwitła w przyszłym sezonie, musimy odpowiednio zabezpieczyć ją przed mrozem. 

Kiedy zabezpieczyć róże pienne przed mrozem. To ostatni dzwonek

Zazwyczaj najlepszym momentem na zabezpieczenie róży piennej jest późna jesień. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. To pierwsze przymrozki i spadek temperatury są sygnałem, że nadszedł czas na zabezpieczenie róży przed zimnem.

Warto pamiętać, że oprócz ostrych mrozów, dla rośliny bardzo szkodliwe są nagłe wahania temperatury. Jeśli przykładowo w dzień występuje 5 st. C., natomiast w nocy temperatura spada do -5 st. C. to również najwyższy czas na zabezpieczenie naszej rośliny.

Róża pienna to wspaniała roślina, która pięknie zdobi ogród wiosną i zimną
Róża pienna to wspaniała roślina, która pięknie zdobi ogród wiosną i zimną Jerzy ROMANOWSKI/East NewsEast News

Jak zabezpieczyć roślinę przed mrozem? Są dwa sposoby

Zabezpieczenie róży przed mrozem polega na owinięciu korony drzewka materiałem izolacyjnym. Taki materiał musi być wytrzymały, a także musi przepuszczać powietrze. Jeśli wybierzemy mało przepuszczający materiał, pod przykryciem mogą rozwinąć się choroby grzybowe. 

Do zimowania roślin doskonale sprawdza się agrowłóknina lub worki jutowe. 

Gdy już mamy odpowiednie materiały, możemy zabezpieczyć naszą roślinę na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na owinięciu materiałem korony drzewa, a następnie obwiązaniu go sznurkiem od spodu, w taki sposób, by dobrze osłonić miejsce sczepienia. Mimo że sposób ten jest dużo prostszy, nie zawsze jest wystarczający w obliczu ostrych mrozów.

Z tego powodu doświadczeni ogrodnicy proponują zupełnie odmienny sposób zabezpieczania róż piennych przed zimą.  Polega on na zimowaniu rośliny w pozycji leżącej. Na początku musimy wykonać dwa kopczyki — jeden u podstawy krzewu, a drugi kawałek dalej. Posłuży nam on do zabezpieczenia pędów korony przed zimnem. Do usypania kopczyków najlepiej wykorzystać zwykłą i świeżą ziemię ogrodniczą, bez opadłych liści i gałązek, które mogłyby przyczynić się do powstania chorób grzybowych.

Następnie możemy delikatnie przegiąć podstawę rośliny w kierunku odwrotnym do czopa, który jest bardzo delikatny. Następnie dociskamy koronę róży piennej do gruntu i przypinamy ją za pomocą zagiętej gałęzi lub też drutu. Po usypaniu kopców możemy następnie przykryć pień np. gałązkami iglastymi. W taki sposób skutecznie zabezpieczymy roślinę przed mrozem.

Czas na lepsze. Odcinek 1INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas