Szybko zobaczysz nowe liście zamiokulkasa. Podlej go prostą mieszanką

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Według dawnych wierzeń zamiokulkas zamiolistny symbolizuje długowieczność, stateczność i odporność. To całkiem sensowne skojarzenia, biorąc pod uwagę, że jest uważany za roślinę niewrażliwą na większość zaniedbań w uprawie okazów doniczkowych. Nie wystawiaj go jednak na ekstremalne próby. Zamiast tego dowiedz się, jak pobudzić zamiokulkasa do wypuszczenia nowych liści. Prosty nawóz w formie energetycznego płynu przygotujesz po zmieszaniu z wodą jednego składnika.

Zamiokulkas będzie dorodny
Zamiokulkas będzie dorodny123RF/PICSEL

Uprawa zamiokulkasa dla każdego

Rośliny doniczkowe w domu nadają wnętrzom świeżego charakteru. Niektórym przypisuje się właściwości nieco magiczne związane z np. przyciąganiem gotówki do portfela lub drugiej połówki dla samotnych osób. Decydując się na uprawę zamiokulkasa powinniśmy mieć na uwadze jego inne, bardziej realne zalety.

Potrzebuje minimalnej ilości światła do rozwoju. Możesz więc ustawić doniczkę w ciemnym kącie pokoju — rozwiąże się problem braku pomysłu na zagospodarowanie tej przestrzeni. W swoich dekoracyjnych liściach magazynuje wodę, więc odpada także częste podlewanie.

Jak nawozić zamiokulkasa? Potrzebujesz jednego składnika
Jak nawozić zamiokulkasa? Potrzebujesz jednego składnika123RF/PICSEL

Podlewanie zamiokulkasa. Umiar to klucz

Nie masz czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne, ale zależy ci na świeżym, zielonym akcencie  w mieszkaniu. Zdecyduj się na zamiokulkasa w doniczce. Częste podlewanie nie jest wskazane — nadmiar wody i jej zastoje mogą wręcz doprowadzić do gnicia korzeni. Trudno oczekiwać, że wtedy zielone liście zamiokulkasa będą dorodne.

Kwiat podlewaj dopiero w momencie, gdy ziemia w pojemniku porządnie przeschnie. Świetnie nadaje się do tego deszczówka, ale z powodzeniem użyjesz także wody z kranu. Grunt, by była odstana i miała temperaturę 16-20°C. Lodowaty prysznic będzie dla rośliny szokiem i negatywnie odbije się na jej kondycji.

Zmieszaj z wodą jeden produkt. Zamiokulkas obsypie się nowymi liśćmi

Fakt, że wymagania zamiokulkasa nie są wygórowane, nie oznacza, że nie możemy wspomóc naszego egzemplarza. Zastrzyk energii przyda się roślinom, których wzrost został zahamowany i od dłuższego czasu nie zauważasz, by pojawiały się młode liście. Dotychczasowe zdają się tracić wigor? Do zrobienia domowego nawozu do podlewania zamiokulkusa potrzebujesz wody i jednego produktu z kuchennej szafki.

Mowa o mące kukurydzianej. Dużą łyżkę stołową sypkiego produktu wymieszaj dokładnie w litrze wody o temperaturze pokojowej. Podlewaj miksturą zamiokulkasa raz w miesiącu, a szybko zauważysz, że ruszy z kopyta, wypuszczając okazałe liście o intensywnie zielonej barwie.

Jak działa nawóz z mąki kukurydzianej?

Zazwyczaj wykorzystujemy ją w kuchni do zagęszczania potraw. Pora spojrzeć na nią z ogrodniczej perspektywy. Mąka kukurydziana jest bogata w fosfor, potas, azot i magnez, czyli pierwiastki, które stanowią podstawowe składniki pokarmowe dla roślin. Znajdziemy w niej także witaminy z grupy B, które dopełnią odżywczy koktajl. Zastosowanie mąki kukurydzianej pozytywnie wpływa na strukturę gleby i przyspiesza wzrost korzeni.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas