Już niedługo wykonaj ten zabieg w ogrodzie. Żywopłot będzie gęsty jak nigdy

Dla wielu entuzjastów ogrodnictwa zbliżająca się wiosna oznacza czas intensywnych prac w ogrodzie. Jednym z kluczowych zadań, które warto wykonać już na początku sezonu, jest pierwsze cięcie żywopłotu. Jak prawidłowo to zrobić?

Kiedy wykonać pierwsze cięcie żywopłotu?
Kiedy wykonać pierwsze cięcie żywopłotu?123RF/PICSEL

Przycinanie żywopłotu wiosną. Kiedy wykonać ten zabieg?

Żywopłoty stanowią ważny element wielu ogrodów. Nie tylko zapewniają nam prywatność, ale i dodają uroku naszej przestrzeni, sprawiając, że wygląda ona na uporządkowaną i zadbaną. Bez względu na to, czy posiadamy żywopłot z roślin iglastych, czy liściastych, aby zachował on swój imponujący wygląd, musimy odpowiednio o niego dbać.

Przycinanie żywopłotu jest szczególnie ważne dla młodych roślin. Pamiętajmy, że pierwsze cięcie jest kluczowe dla zagęszczenia rośliny. Dzięki niemu nasz żywopłot uzyska piękną i imponującą strukturę. Prawidłowo przycięte rośliny nie tylko pozwala utrzymać jej estetyczny wygląd, ale także sprzyja zdrowemu wzrostowi.

Dodatkowo dobrze uformowanym i zadbanym żywopłotem możemy cieszyć się przez wiele sezonów. Stanowi on nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale także ochronę przed wiatrem, czy też niechcianymi spojrzeniami sąsiadów.

Kiedy przyciąć młody żywopłot? Pierwsze wiosenne cięcie

Pierwsze cięcie żywopłotu należy przeprowadzić już w pierwszym sezonie po posadzeniu rośliny. Pielęgnację młodego żywopłotu rozpoczynamy już wczesną wiosną — na przełomie marca i kwietnia, czyli w momencie, gdy rośliny zaczynają budzić się po zimowym spoczynku.

Warto pamiętać, że przycinanie powinno odbywać się tuż po ostatnich większych przymrozkach, gdyż wiosną rany po cięciu szybciej się zabliźniają. Zmniejszy to ryzyko powstania infekcji grzybowych i innych chorób roślin.

Piękny i zadbany żywopłot to duma każdego ogrodu
Piękny i zadbany żywopłot to duma każdego ogrodu 123RF/PICSEL

Jak przycinać młody żywopłot by zachował piękny i zdrowy wygląd?

Pierwsze cięcie żywopłotu różni się od kolejnych cięć pielęgnacyjnych. Młode rośliny zaleca się przycinać na wysokości około 20-30 cm od ziemi, co przełoży się na zagęszczenie żywopłotu u jego podstawy. Taki rodzaj cięcia możemy wykonać niezależnie od tego, czy mamy zamiar prowadzić nasze rośliny w formie żywopłotów formowanych, czy też nie.

Kolejne cięcie powinniśmy wykonać jeszcze przynajmniej raz (najlepiej 2-3 razy), ale nie później niż pod koniec wakacji. Zbyt późne cięcie spowoduje, że młode pędy mogą nie przetrwać mrozów.

Krzewy po cięciu powinniśmy podlać i zasilić nawozem wieloskładnikowym, wpłynie to korzystnie na wzrost nowych pędów. Dbajmy o odpowiednie nawilżenie gleby wokół krzewów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas