Łatwy w uprawie, obficie owocuje. Mieszaniec, który podbija polskie działki

Opracowanie Anna Gburek

Porzeczkoagrest jest krzyżówką agrestu i czarnej porzeczki. Od roślin tych bierze to, co najlepsze. Od porzeczki – bezkolcowe pędy i plenność, a od agrestu słodki smak. Krzew jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Stanowi zatem doskonałe uzupełnienie ogrodu amatora. Dowiedz się, jakie odmiany porzeczkoagrestu warto uprawiać, jak go sadzić i o niego dbać. Jak przycinać porzeczkoagrest, aby z roku na rok dawał coraz więcej owoców?

Porzeczkoagrest łączy w sobie to, co najlepsze z agrestu i porzeczki.
Porzeczkoagrest łączy w sobie to, co najlepsze z agrestu i porzeczki.123RF/PICSEL

Jak wygląda porzeczkoagrest?

Porzeczkoagrest jest krzyżówką agrestu i czarnej porzeczki stworzoną przez człowieka. Jest to krzew, który dość silnie się rozkrzewia, dlatego warto zapewnić mu dużo miejsca. Osiąga wysokość 2 metrów. Kwitnie w kwietniu. Wówczas obsypuje się pięknymi, żółtymi kwiatami. Jego owoce można zbierać już w lipcu. W zależności od odmiany są nieco mniejsze lub tak samo duże, jak agrest. Mają kwaśny lub słodkokwaśny, jasny miąższ. Z kolei po porzeczce odziedziczyły skórkę, która przybiera kolor ciemnogranatowy, niemal czarny.

Porzeczkoagrest odmiany

W Polsce porzeczkoagrest można uprawiać w formie krzaczastej lub piennej. Obie rośliny staną się piękną ozdobą ogrodów i źródłem cennych owoców. Wyróżnia się kilka odmian, jednak wśród nich najpopularniejsze są:

  • Josta - jest odporna na wiele chorób. Owoce ma ciemne i duże - nawet trzykrotnie większe niż porzeczki. W pełni dojrzałe przybierają kolor czarny z fioletowym nalotem. W smaku są słodko-kwaśne, dlatego poleca się je głównie na przetwory; 
  • Croma - jeśli lubisz jeść owoce prosto z krzaczka, ta odmiana powinna ci lepiej posmakować. Owoce ma nieco mniejsze niż odmiana Josta, ale za to słodsze i smaczniejsze. Corma cechuje się silnym wzrostem i wzniesionym pokrojem. 

W swoim ogrodzie możesz zasadzić także odmianę Black Reward - bardzo plenną i odporną na choroby. Smak jej owoców jest bardzo intensywny.

Gdzie sadzić porzeczkoagrest?

Porzeczkoagrest jest bardzo łatwy w uprawie. Warto przeznaczyć na niego stanowisko słoneczne, dzięki czemu będzie szybko i obficie owocował. Dobrze, gdy jest osłonięty od silnych wiatrów.

Roślina ta nie ma większych wymagań glebowych. Dobrze rozwija się na glebie ogrodowej, choć najlepiej owocuje na ziemi żyznej, próchniczej, przepuszczalnej o lekko kwaśnym pH. Można ją nawozić zarówno przekompostowanym obornikiem, jak i kompostem.

Najlepszym okresem do sadzenia porzeczkoagrestu jest wiosna. Dzięki temu krzew zdąży dobrze zakorzenić się przed nadejściem zimy. Młode sadzonki warto sadzić w rozstawie 1,5-2 metrów, choć porzeczkoagrest jest rośliną samopylną, dlatego do uzyskania owoców nie potrzebujesz drugiego krzaczka.

Kiedy i jak przycinać porzeczkoagrest?

Ważnym elementem pielęgnacji porzeczkoagrestu jest przycinanie. Krzew ten najlepiej owocuje na pędach jednorocznych i dwuletnich. Pędy 5-letnie tracą już zupełnie zdolność owocowania i są jedynie obciążeniem dla rośliny.

Pierwsze cięcie należy przeprowadzić zaraz po posadzeniu. Wówczas krzew ścina się nad 2-3 oczkiem - 1 cm nad pąkiem. Dzięki temu roślina wyda młode, silne pędy. Następnie usuwa się jedynie pędy suche, połamane i rosnące w głąb korony.

Pierwsze cięcie odmładzające należy przeprowadzić na krzewie 5-letnim. Wówczas usuwa się wszystkie stare pędy, zostawiając jedynie młode, silne i zdrowe.

Co lubi porzeczkoagrest?

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym porzeczkoagrestu wpływającym na obfitość kwitnienia jest przycinanie. O ile nie zaniedbasz tej czynności, będziesz cieszyć się co roku dużym plonem owoców.

Porzeczkoagrest dobrze znosi glebę umiarkowanie wilgotną. Warto jednak pilnować jego nawodnienia w okresie suszy. Na zimę dobrze jest podsypać krzew przekompostowanym obornikiem, a na wiosnę kompostem. Wokół krzewu możesz wysypać korę, co ograniczy wysychanie gleby i lekko zakwasi podłoże.

Co można zrobić z porzeczkoagrestu?

Dobrym pomysłem jest zrobienie z porzeczkoagrestu dżemu.
Dobrym pomysłem jest zrobienie z porzeczkoagrestu dżemu.123RF/PICSEL

Czy warto uprawiać porzeczkoagrest? Roślina jest łatwa w uprawie i niewymagająca, jednak największa jej zaleta kryje się właśnie w owocach. Dostarczają dużej ilości witaminy C i A. Ponadto owoce porzeczkoagrestu zawierają antocyjany obecne także w porzeczce. Są to silne antyoksydanty, które wyciszają stany zapalne i chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Warto korzystać także z dostarczanych przez owoce składników mineralnych i pektyn. Jak to zrobić? Najlepiej zjadać świeże owoce prosto z krzaczka.

Jeśli jednak smak owoców jest dla ciebie zbyt kwaśny - dobrym pomysłem jest dżem z porzeczkoagrestu czy inne przetwory. Owoce te świetnie nadają się do produkcji wina, z kolei nalewka z porzeczkoagrestu dodana do herbaty będzie wspierać twoją odporność zimą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas