Rozsyp na parapecie i balkonie. Gołębie więcej już nie wrócą

Gołębie żyjące w miastach mogą być utrapieniem. Zwłaszcza wtedy, gdy szukają miejsc lęgowych i chcą uwić sobie gniazdko na naszym balkonie albo w okolicach domu. Ich obecność, może być niebezpieczna, nie tylko ze względu na odchody, które brudzą elewację i balkony, ale ptaki mogą być nosicielami wielu chorób. Jak pozbyć się gołębi? Sprawdzamy.

Nie masz ochoty na towarzystwo gołębi? Są na nie sposoby
Nie masz ochoty na towarzystwo gołębi? Są na nie sposoby123RF/PICSEL

Lepiej zapobiegać wizytom gołębi, niż je przeganiać wtedy, kiedy sobie uwiły gniazdko. Jeśli jednak je zrobiły, to możemy je zniszczyć, ale jeśli ptaki złożyły w nim jaja, to musimy je pozostawić do końca okresu lęgowego, ponieważ za zniszczenie jaj grozi nam odpowiedzialność karna. Jak zapobiegać wizytom gołębi? Jeśli faktycznie chcemy nie mieć z nimi problemu w przyszłości, to trzeba zainstalować siatki odgradzające albo specjalne kolce, które, co prawda, krzywdy gołębiom nie wyrządzą, ale uniemożliwią im przesiadywanie lub wicie gniazda.

Metody na natrętne gołębie

Co zrobić, kiedy nie mamy możliwości zainstalowania ani siatki, ani kolców na gołębie? Na szczęście, nie jesteśmy bezsilni, ponieważ ptaki te to bardzo płochliwe zwierzęta. Dlatego świetnie możemy na balkonie albo tarasie zainstalować coś, co będzie wydawało nie tylko dźwięk, ale też refleksy świetlne. W sklepach można kupić metalowe wiatraczki albo dzwoneczki, które wprawione w ruch wiatrem wydają nieprzyjemne dla gołębi dźwięki. Inni z kolei polecają, aby sięgnąć po płyty CV albo foliowe worki, które również mogą sprawić, że ptaki nie będą nas odwiedzały. Niestety, gołębie są również bardzo inteligentne, więc do pewnych rzeczy mogą się przyzwyczajać, więc jeśli są bardzo natrętne, to trzeba zastosować metody wymiennie.

Gołębie nie lubią zapachów

Gołębie są wrażliwe na zapachy i ten fakt również możemy wykorzystać. Ptaki często przesiadują na naszych parapetach albo balkonach i zabierają się do robienia gniazda? Sięgnij w pierwszej kolejności po naturalne środki, takie jak:

  • naftalina - produkt działa nie tylko na mole plądrujące szafę, ale także na gołębie, które przylatują do naszego domu. Kulki naftalinowe najlepiej przesypać do mniejszych woreczków wykonanych z tkaniny i porozwieszać tam, gdzie zaczynają gromadzić się ptaki.
  • ocet - okazuje się, że ten płyn nadaje się nie tylko do robienia przetworów, czy sprzątania, ale także, by odstraszyć gołębie. Warto octem pryskać powierzchnie, aby pozbyć się gołębi.
  • olejki eteryczne - jeśli zapach octu jest dla nas nie do zniesienia, to można znaleźć godne zastępstwo. Eukaliptusowy olejek eteryczny ma dla nas przyjemny zapach, ale niekoniecznie dla gołębi.
  • przyprawy - lawenda, mięta, pieprz, chill: właśnie one mogą pomóc pozbyć się nieproszonych ptaków. Wystarczy je rozsypać lub umieścić w woreczkach, aby gołębie więcej nie przylatywały.

Chcemy, aby metody zapachowe działały na gołębie? Tutaj kluczem do sukcesu jest regularność w stosowaniu, a także często trzeba produkty wymieniać.
PolecamyDlaczego kot ugniata mój brzuch? Odpowiedzi jest kilka

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas