Sprytny sposób na mech. Użyj go, a szybko pozbędziesz się problemu

Opracowanie Anna Gburek

Na kostce brukowej w twoim ogrodzie pojawił się mech? To dość powszechne zjawisko po zimie. Na szczęście mchu z kostki brukowej możesz szybko się pozbyć. Użyj do tego odpowiedniego sprzętu, narzędzi lub chemii. Wypróbuj także domowe sposoby na mech na kostce brukowej.

W pozbyciu się mchu możesz użyć myjki ciśnieniowej, chemii lub domowego sposobu.
W pozbyciu się mchu możesz użyć myjki ciśnieniowej, chemii lub domowego sposobu. 123RF/PICSEL

Czy mech niszczy kostkę brukową?

Mech na kostce brukowej wpływa przede wszystkim na estetykę ścieżek ogrodowych czy chodników przechodzących przez posesję. Najczęściej porasta on powierzchnie umiejscowione w cieniu, gdzie panuje duża wilgotność. Są to warunki idealne do rozwoju mchów. Niestety mech na kostce brukowej jest także problemem wielu ogrodników na wiosnę. Zimy w Polsce są mokre, a dni słonecznych jest mało, co również przyczynia się do rozwoju mchu na ścieżkach nawet o ekspozycji południowej.

Mokry mech na powierzchni chodników i ścieżek jest również niebezpieczny. Powoduje, że główne drogi w ogrodzie stają się śliskie, a buty mają na nich małą przyczepność. Takie warunki sprzyjają wszelkim poślizgnięciom się, zwichnięciom i złamaniom kończyn.

Sam mech nie niszczy kostki brukowej. Jego niewielki system korzeniowy nie rozbija kamienia ani nie wnika głęboko w szczeliny pomiędzy kostkami. Problem występuje, gdy towarzyszy mu rozrost chwastów o mocniejszym systemie korzeniowym. Te mogą już rozkruszyć kostkę brukową niskiej jakości lub spowodować pofałdowania chodnika.

Jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz pozbyć się kostki brukowej z chodnika i ścieżek ogrodowych. Najczęściej polecane są myjki ciśnieniowe, dzięki którym szybko usuniesz nie tylko zielony nalot z samej powierzchni kostki, ale także większe skupiska mchu pomiędzy kostkami.

Sprawdzonym sprzętem są także wszelkiego rodzaju wycinaki połączone ze szczotką o sztywnym włosiu. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w drogi sprzęt, możesz użyć zwykłej drucianej szczotki. Ona również pozwoli ci szybko usunąć mech zarówno z powierzchni kostki, jak i pomiędzy nią. Po skończonym czyszczeniu wystarczy chodnik zamieść i ewentualnie umyć wodą z węża.

Jak zwalczyć mech na kostce?

Mech będzie znacznie mniej porastał kostkę brukową, jeśli zadbasz o odpowiednie jej ułożenie. Pamiętaj o prawidłowym podłożu i nigdy nie układaj kostki na gołej ziemi. Niezbędna jest podbudówka ze żwiru i piasku. Niektórzy układają kostkę na wylewce betonowej, co zupełnie ogranicza wilgoć z gruntu, ale jednocześnie uniemożliwia odprowadzanie wody opadowej.

Warto także zadbać o odpowiednie spady, które umożliwią odprowadzanie deszczówki z chodnika. Także skorzystanie z wysokiej jakości kostki brukowej, zaimpregnowanej, pozwoli ci ograniczać rozwój mchu.

Jak zwalczyć już powstały mech na kostce? Oprócz sprzętu elektrycznego i narzędzi ręcznych do zwalczania mchu na kostce polecane są różnego rodzaju środki chemiczne. Znajdziesz je w większości sklepów ogrodniczych. Należy jednak pamiętać, że są to często substancje toksyczne, które nie pozostają obojętne na glebę wokół chodników. Nie należy ich rozpryskiwać np. w pobliżu grządek warzywnych. Jeśli chcesz uniknąć korzystania z silnej chemii - wypróbuj domowy sposób na mech.

Jak usunąć trawę z kostki brukowej domowym sposobem?

Mech z kostki brukowej możesz usunąć także domowymi sposobami. Bardzo popularny i skuteczny jest ocet na mech w kostce brukowej. Wystarczy, że rozcieńczysz go z wodą w proporcji 2 do 1 i spryskasz nim chodnik. Jeśli zielonego nalotu jest dużo, a pomiędzy kostką rozwinął się dość spory mech - nie musisz rozcieńczać octu z wodą. Wyższe stężenie szybciej wysuszy mech.

Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami
Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami123RF/PICSEL

Ocet lub ocet z wodą przelej do butelki z atomizerem. W słoneczny i bezwietrzny dzień równomiernie rozpryskaj miksturę na kostce pokrytej mchem i zostaw. Staraj się, aby ocet nie przedostał się na inne rośliny wokół. W razie potrzeby powtórz zabieg dwa lub trzy razy, aż do usunięcia całego mchu.

Przeczytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas