Reklama

To jedna z najpiękniej kwitnących roślin. Bujnymi kwiatami zachwyci już w kwietniu

Migdałek trójklapowy to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych kwitnących wiosną. Jego urokliwe kwiaty doskonale ozdobią nasz ogród w kwietniu i maju. Jak uprawiać tę roślinę, aby pięknie rosła? Jeden zabieg jest kluczowy.

Migdałek trójklapowy — co to za roślina?

Migdałek trójklapowy, bliski kuzyn moreli i śliwy, zachwyca wyjątkowo pięknymi kwiatami przypominającymi małe różyczki. Co ciekawe, w zależności od fazy rozwoju rośliny zmieniają one kolor — na początku wzrostu pąki przyjmują delikatny różowy odcień, a następnie zmieniają barwę na białą.

Kwitnienie migdałka trójklapowego rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Przypada ono na kwiecień i maj. Roślinę można uprawiać zarówno w formie piennej, jak i krzewu.

Uprawiając roślinę na pniu, musimy pamiętać, że w takiej formie jest ona bardziej narażona na niskie temperatury. Z tego powodu zimą, koniecznie musimy zabezpieczać ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z kolei migdałek trójklapowy w formie krzewu jest bardziej odporny na mrozy i nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na zimę. Wybór formy uprawy zależy więc od indywidualnych preferencji ogrodnika oraz warunków klimatycznych.

Reklama

Zobacz również: Włóż do lodówki na trzy tygodnie. To gwarant przepięknej lawendy w ogrodzie

Pielęgnacja i uprawa migdałka trójklapowego

Migdałek trójklapowy najlepiej rośnie na słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Lubi świeżą i piaszczysto-gliniastą glebę, o odczynie od słabo kwaśnego do zasadowego. Powinna być ona umiarkowanie wilgotna, a także zasobna w składniki pokarmowe. 

Prawidłowa pielęgnacja migdałka trójklapowego obejmuje podlewanie i nawożenie go w sezonie wegetacyjnym. Koniecznym zabiegiem, który zapewni zdrowy i piękny wzrost rośliny, jest także regularne przycinanie jej pędów. Krzew ten podatny jest na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, znaną również jako monilioza. Aby uniknąć tej choroby, ważne jest przycinanie rośliny.

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, zmiksuj. Domowa odżywka odżywi rośliny po zimie

Nie zapomnij o tym zabiegu. Uchroni roślinę przed rozwojem chorób

Migdałek trójklapowy kwitnie z pąków zeszłorocznych pędów, dlatego regularne cięcie po przekwitnięciu gwarantuje obfite i długotrwałe kwitnienie w kolejnym sezonie. Przycinanie tej rośliny pomaga również w zapobieganiu chorobom.

Po przekwitnięciu migdałka należy skrócić jego pędy o połowę oraz usunąć suche, chore lub krzyżujące się pędy. W ten sposób przygotowujemy roślinę do kolejnego okresu wegetacyjnego, zachęcając ją do bujnego wzrostu i kwitnienia.

Zobacz również: Gdy temperatury wzrosną, ruszaj do ogrodu. Prosty zabieg mocno odżywi tuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | rośliny ozdobne | ogród | ogrodnictwo porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy